İş verenden asgari ücretliye, ev hanımlarından vergi mükelleflerine kadar milyonlarca kişiyi kapsayan torba teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen torba yasayla hem iş verenler, hem küçük esnaf hem de ev hanımları teşvikten yararlanmış olacak.

İş verenlere önceden sağlanan asgari ücret teşviki ve SGK pirim desteği yeni yılda da devam edecek. Bu destek ve teşvikin maliyeti de İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanmış olacak.

Yeni teşvik paketinde ev hanımları da unutulmadı. Evlerinde turistik eşya, örgü, havlu, oya, nakış işi gibi ürünlerin yanı sıra tarhana, erişte, içli köfte, mantı gibi ürünleri imal edip evlerinde internetten satan ev hanımlarına da vergi muafiyeti getirilecek. Böylece küçük esnaflar da desteklenmiş olacak.

Ayrıca vergisini zamanında ödeyen mükellefler için yüzde beş vergi indirimi devam ettiği gibi bu mükelleflere daha da kolaylık sağlanacak. Bir kurumda 11 aya kadar yapılan eksik ödemelerde vergi indirimi geçerli oluyor. Teklifin yasalaşmasıyla birlikte 250 liraya kadar yapılan eksik ödemelerde de bu haktan yararlanmış olacak.

Kabul edilen paketle Türkiye de yapılacak olan 2019 UEFA Süper Kupa Finali ve 2020 Şampiyonlar Ligi Finali müsabakalarındaki mal teslimleri ve hizmetlere de KDV muafiyeti getirilecek.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.