Levent Uysal uyardı: Kobiler Köprü Kurmalı

Üniversiteler İle KOBİ Dünyası Arasında Sağlam Köprüler Kurmalıyız

Total
0
Shares

Başlıkta gördüğünüz sözler Nişantaşı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal’a ait. Kobilgi olarak Sn. Uysal ile yaptığımız görüşmemizden çıkan anektodları sizler için derledik.

İş Dünyasına Odaklanan Bölümleri Seçin, Rahat Edin!

Levent Uysal uyardı: Kobiler Köprü Kurmalı

Bilindiği üzere Levent Uysal eğitim alanında hatrı sayılır emekleri olan bir kanaat önderi. Aileden gelen eğitimci kimliğinin yanı sıra yaptığı araştırmalar, yazdığı kitaplar ve ezber bozan yenilikçi atılımlarıyla sıkça adını duyduğumuz Uysal ile eğitim dünyasının iş dünyasına olan bağları üzerine sohbet ettik. Nişantaşı Üniversitesi koridorlarında gezerek bizlere hem Neotech kampüsünü tanıtan hem de üniversite bünyesindeki teorik eğitimleri pratik eğitimlerle nasıl harmanladığını anlatan Levent Uysal şunları söyledi;

Daha önce defaatle şahit olduğumuz üzere iş dünyasının, ekonomik dinamiklerin ve günümüz şartlarının ne olduğunu iyi analiz ederek bu ihtiyaçlara göre devreye alınan meslek bölümlerinden mezun olmuş öğrencilerimiz her hangi bir işsizlik problemi ile karşılaşmıyorlar. Aksine daha üniversite son sınıftayken ilgi alanlarındaki sektörlerde ve firmalarda staj/iş imkanı yakalayabiliyorlar. Tabi haliyle öğrencilerimizin iş hayatına hazırlamaya odaklanan bölümlere yönelmesi bu bölümlerden mezun olduktan sonra işe alım sürecini kolaylaştırıyor.

KOBİ ve İş Hayatı Hangi Bölümlere Öncelik Veriyor?

Her ne kadar akademik süreçler iyi bir teorik eğitime odaklansa da iş dünyasının ve ekonomik dinamiklerin doğurduğu ihtiyaçlara göre planlama yapan ve bu talepleri dikkate alan üniversitelerden birisi olan Nişantaşı Üniversitesi, özellikle sektörel ihtiyaçlara göre dizayn edilen bölümlere sahip. Bu bölümlerden tam da olması gerektiği gibi hedefe odaklı, tecrübe sahibi mezunlar yetiştirmeyi hedefleyen üniversitede sadece yönetim değil akademik kadro da bu köprülerin sağlamlığına önem veriyor.

Öne çıkan bölümlere bakıldığında; uluslararası ticaret ve lojistik özellikle kobilerin önemsediği ve yeni mezunlarına anında iş imkanı sağlayacak alanlardan birisi diyebiliriz. Öte yandan bankacılık, tekstil ve moda tasarımı gibi bölümlerden de mesleki farkıdanlığı yüksek gençler sektöre yetiştiriliyor. Ve tabi ki sağlık yönetimi alanında da mezunların kolay iş bulduklarını söylememiz yanlış olmaz.

İş dünyası ile üniversiteler arasındaki sağlam köprüler kurmak üzerine hazırlanan bu tür sistemlerle aslında uzun vadede işsizliğin kökünden bitirilebileceğini vurgulayan Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal başkanlığını yaptığı tüm eğitim kurumların mutlaka iş dünyası ile bağlantılı olması gerektiğine inanıyor ve bu vizyon ile tüm eğitim kurumlarına harika bir altyapı ve sistem sağlıyor.

Okurken Çalışmak ve Çalışırken Okumak

Nişantaşı Üniversitesi’nin kuruluş aşamasında açılan bölümleri, iş dünyasının ve ekonomiye yön veren lokomotif sektörlerin iş gücü ihtiyaçlarını baz alarak oluşturduklarını dile getiren Uysal’ın enfes bir mottosu var; Okurken çalışmak ve çalışırken okumak! İşte bu prensiple yapısını oluşturduğu üniversiteyi de aynı vizyon ve bakış açısı ile yöneten bir kadroya sahip Levent Bey. Üniversitelerin ana hedeflerinin başında iş dünyasına yetişmiş eleman yetiştirmek olduğunu, belirten Uysal öğrencilerin daha okulda okurken tam olarak ne yapmak istediklerini bilerek bölüm seçmeleri gerektiğini söyledi.

“İş Dünyası ile Uyumlu Bir Çalışma Yürütüyoruz”

Eğitimci ve kitap yazarı Levent Uysal son olarak şunları söyledi:

“Bugüne dek hepimizin bildiği gibi iş dünyası ile üniversitelerimiz arasında bir uçurum vardı. Üniversiteler iş dünyasının taleplerini yeteri oranda karşılayamıyordu. Biz Nişantaşı Üniversitesi olarak en öncelikli amacımızı bu sorunu çözmek üzerine odakladık. Açtığımız her bölüm için öncesinde 3 şirket ile partnerlik anlaşması yapıyoruz. Öğrencilerimiz bu şirketlerde staj yapıyor. Mezun olduklarında ise işleri hazır oluyor. Şirketlerin İnsan Kaynakları Departmanları ile işbirliği içerisindeyiz. Bunun yanı sıra üniversite bünyesindeki İnsan Kaynakları Atölyesi, öğrenciler ile bire-bir görüşerek onların kariyer planlamalarını gerçekleştiriyor. Bu anlamda iş dünyasının nabzını tutmayı ve ihtiyaçlara uygun olarak eğitim vermeyi ilke ediniyoruz”


Bizler de Kobilgi ailesi olarak kobilerimizin, üniversitelerle daha fazla iş birliği ve köprüler kurması gerektiğini, bu bağların aslında ekonomiyi bir anda canlandıracak bir etki olduğunu görüyoruz. Bu harika tespitleri için de sayın Levent Uysal’a ayrıca teşekkür ediyoruz.

İlginizi Çekebilir
İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir? İş dünyasında belgelerde sahtecilik yapma yada sahte imza kullanılması gibi bazı hukuka aykırı durumların önlenmesi amacı ile imza sirküleri alınmaktadır. İmza sirküleri, şirket yetkililerinden imza örnekleri alınarak…
Okumaya Devam Et
e-tahsilat nedir?

E-Tahsilat Nedir?

“E-tahsilat Nedir? ve E-tahsilat Yöntemleri Nelerdir?, E-tahsilat Nasıl Yapılır?” sorularına yanıt bulacağınız yazımızda, e-tahsilat hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylı bir şekilde anlatıyoruz. İşte bilmeniz gerekenler… E-Tahsilat Nedir? E-tahsilat, ödemeleri…
Okumaya Devam Et
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması: Yeni Corona Virüsü Tedbir Kararları Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart 2020 Pazartesi tarihli kabine toplantısı sonrasında “millete sesleniş” konuşması ile yeni corona virüsü kararları üzerine alınan tedbirleri açıkladı. Corona virüsü tanısı konulan kişi sayısı…
Okumaya Devam Et