Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde kurulan TOBB YET-MER Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi TÜRKAK akreditasyonunu ve MYK yetkilendirme sürecini tamamlayarak sınav ve belgelendirme faaliyetlerine başladı.​
Merkezin faaliyete geçmesi ile birlikte KOBİ Danışmanları ve Proje Yöneticileri başvuruda bulunarak, yetkinliklerinin belgelendirmek üzere sınava girebiliyor.

Sınavı başarı ile tamamlayan adaylar KOBİ Danışmanı veya Proje Yöneticisi Yeterlilik Belgesi sahibi olabiliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şu ifadelere yer verdi: “Üretim, ihracat ve ulusal istihdam alanlarında ülkemiz ekonomisine önemli katkıları olan KOBİ’lerin bugün yaşadıkları sorunlardan bir tanesi, nitelikli yönetici ve danışman eksikliğidir.

Küresel rekabet ortamında KOBİ’lerin rekabet güçlerini ve verimliliği artırmak için işletmenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklerde yetişmiş yönetici ve danışman istihdamı önemli bir faktördür.

Ancak günümüzde KOBİ’lerimiz, işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak bilgi ve becerilere sahip yönetici ve danışmanlara erişimde sorunlar yaşamaktadır.

KOBİ’lerimizin doğru insan kaynağına erişememesi zaman ve para kaybına neden olmakta, hatta işinin ehli olmayan kişiler, iş süreçlerimizde mağduriyetlere sebep olmaktadır.

Bu kapsamda KOBİ’lerimizin yönetici ve danışmanlık mesleklerinin gerektirdiği nitelikli ve belgeli iş gücüne daha kolay ulaşabilmeleri ve nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırılması amacıyla, TOBB YET-MER Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi’ni kurarak KOBİ’lerimizin hizmetine sunduk.

TOBB YET-MER ile birlikte hâlihazırda KOBİ danışmanı veya proje yöneticisi olarak çalışan veya bu alanlarda kariyer yapmayı planlayan kişilere sınav yaparak belgelendirmeyi ve böylelikle KOBİ’lerimizin nitelikli işgücüne erişimini artırmayı hedefliyoruz.”

-Başvuru Koşulları ve Detaylar

TOBB YET-MER bünyesinde KOBİ Danışmanı (Seviye 6), Proje Yöneticisi (Seviye 5) ve Proje Yöneticisi (Seviye 6) mesleklerinde sınav ve belgelendirme hizmeti verilmekte olup, konu hakkında detaylı bilgiye www.yetmer.org.tr adresinden veya yetmer@tobb.org.tr adresinden ulaşılabilmekte.


KAYNAK: www.kobi.org.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.