Muğla’nın Ula ilçesinde yetiştirilen fidan ve süs bitkileri Türkiye’nin farklı illerinde toprakla buluşuyor.

Türkiye’nin en büyük fidan ve tohum üretim merkezi Muğla’nın Ula ilçesinde bulunan Orman İşletme Müdürlüğü fidanlığında yer alıyor. 610 dönümlük merkezde farklı türlerde fidan yetiştiriliyor.

Farklı türde süs bitkileri yetişiyor

Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait fidanlıkta kestane, defne ve kızılçam gibi farklı tür ve büyüklükteki süs bitkileri yetiştirilirken Ula ve bölge ekonomisine de katkı sağlanıyor. Gökova Orman Fidanlığı Şefi Mehtap Yiğit yaptığı açıklamada fidancılığın gönül işi olduğunu inanılmaz keyif alındığını, ektiğiniz tohumun birkaç ay sonra fidana dönüştüğünü görmek insanı mutlu ediyor.

Yiğit konuşmasının devamında; “yetişen fidanın ormanda ağaç olduğunu görmek inanılmaz güzel bir şey, aynı çocuk yetiştirmeye benziyor. Nasıl ki bir çocuğun doğumdan büyüyüp gelin olup evden çıkana kadar ki 25 yıllık süreci biz burada her yıl yaşıyoruz.” diye aktardı.

sanal-pos-nedir?

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…

Yılda 5 ton tohum elde ediliyor

Fidanlıktaki tohum bahçesinden yıllık 5 ton civarında kızılçam odunu elde ediliyor. Ağaçlardan tek tek toplanarak elde edilen tohumlar fidan olmak için ayrılıyor. Yıllık olarak Gökova Şefliğinde 4 milyona yakın fidan yetiştiriliyor.

İŞKUR aracılığıyla kadınlar çalışıyor

Gökova Orman Fidanlığında fidan yetiştirmek için İŞKUR aracılığıyla istihdam edilen çok sayıda kadın çalıştırılıyor. Kadın işçilerden çoğu bu fidanlıkta çalışarak ev ekonomisine katkı sağladıklarını, çocuklarını okutup, evlendirdiğini ve evinin eşyalarını yeniden dizdiklerini ifade etti. Gökova Orman Fidanlığında yetiştirilen fidan ve süs bitkileri ülkenin birçok yerine gönderiliyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Çalışan Başına 9.000 ₺ Cepte

Yemek kartı kullanılarak 9.000tl ye kadar kazanç sağlayabileceğini biliyor  muydunuz ?  Daha detaylı bilgi için linke tıkla…

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.