Banka Kartları ve Kredi Kartları ile ilgili yapılan değişiklikle fiyatı 3 bin TL’nin altında olan TV’ler artık 9 taksitle satılabilecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenlemeyle TV satışları 9 taksite çıkarıldı. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre borç yada nakit çekimlerin taksitlendirilmesinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın görüşüne başvurulacak.

TV satışında artış bekleniyor

BDDK, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek fiyatı 3 bin TL’ye kadar olan televizyon alımlarında 3 aylık taksit sınırını 9 aya çıkardı. Sektöre hakim kişiler, TV satışlarına 9 taksit düzenlemesiyle satışların artacağı görüşünde birleşiyorlar. Bu karar ile birlikte hem üreten hem de tüketen kazanacak, TV satışları 2 milyon iken 2.5 milyona çıkacak.

Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, alınan kararın Ar-Ge yatırımları yapan, istihdam yaratan ve ihracat yaparak cari açığın azaltılmasına katkı sağlayan yerli TV üretim sektörü için ihtiyaç duyulan bir uygulama olduğunu aktaran Dinçer, taksit sayısının 3’ten 9’a çıkarılmasına ilişkin duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dinçer, “Taksit sayısındaki artış uygulaması sektörü canlandıracak bir karar. Son aylarda yüzde 30 küçülen TV pazarını cirosal olarak tekrar büyüme trendine sokacağına inanıyoruz.” dedi.

Sunny Elektronik Satış ve Pazarlama Direktörü Savcı Almaç, Türkiye’de TV satış miktarı geçmiş yıllarda 3,5 milyona kadar çıktığını belirterek, bu rakamın 2017’de 3 milyon, 2018’de ise 2,7 milyon adet düzeyinde olduğunu söyledi.

TV fiyatlarındaki artış dar gelirli vatandaşımızı çok etkiledi. Buna birde kredi kartına taksit sınırlaması getirilince TV satışları azaldı. Bu düzenlemeyle dar gelirli vatandaşlarında TV alma olanağı sağlanmış olundu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.