Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yaptıkları protokolle Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Hibeleri için hazırlanan projelere ücret ödemeyecek.

IPARD, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemeyi amaçlayan birimdir.

IPARD projeleri artık ücretsiz

Ülkemiz Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde kırsal kalkınma ile ilgili politikaların uygulanması için IPARD’a proje hazırlıyor ve projeleri ücretli yaptırıyordu. TOBB ve Tarım ve Orman Bakanlığı yaptıkları anlaşma ile IPARD’a yapılan projelere artık ücret ödemeyecek.

TOBB ile Tarım ve Orman Bakanlığı yaptıkları anlaşmayla IPARD’a yapılan projelere artık ücret ödemeyecek.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli imza töreninde yaptığı açıklamada, “IPARD’ın uygulandığı 42 ilimizde TOBB bünyesindeki oda ve borsalar üzerinden projelerini ücretsiz hazırlatabilecekler” diye söyledi. Avrupa Birliği katılım öncesi kırsal kalkınma mali yardım aracı kapsamındaki projeler artık ücret vermeden hazırlanabilecek.

Projeleri TOBB personeli yazacak

Yapılan anlaşma ile 42 ildeki 77 ticaret borsasıyla 8 ticaret ve sanayi odasının personeline proje yazma eğitimi verilecek. Bakan Pakdemirli, “IPARD kapsamında desteklenen bu işletmeler üretime geçtikten sonra ürünlerinin pazarlanması ve ihraç edilmesi için TOBB’un desteği ve katkısını da alacaklardır. Bu protokol IPARD’ın tüm sektörlerdeki yatırımlarını kapsayacaktır” diye konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise “bu protokol sayesinde tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir sıkıntı olan verimliliğin arttırılması sağlanacaktır” dedi.

İşletmeler IPARD’a hazırlanan projeler için verdikleri 5 bin ile 40 bin lira arasında değişen danışmanlık hizmeti ödemekten kurtulmuş olacak.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.