stok nedir?

Stok Nedir?

Total
0
Shares

“Stok Nedir?, Stok Yönetimi Neden Yapılır?, Stok Yönetiminin Avantajları Nelerdir” gibi sorular yanıt bulacağınız yazımızda, stok yönetimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylı bir şekilde anlatıyoruz. İşte detaylar…

Stok Nedir?

Bir firmanın üretimini gerçekleştirmek için depoladığı hammadde, yarı mamul, mamul ya da ürünlere stok denir.

Stok tutmak, üretici firmaların maliyet kalemlerinden biridir. Herhangi bir maliyet gibi envanter de ikame maliyetlerini artırmadan kontrol edilmelidir. Üretim ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli envanteri korurken lojistik, depolama, aşınma ve diğer maliyetler azaltılmaya çalışılır.

Stok Yönetimi Neden Yapılır?

Mükemmel depo ve stok yönetimi ile iş planlaması için güvenilir bilgiler sağlayabilir ve üretimden sevkiyata kadar tüm süreçleri iyileştirebilirsiniz. Bu şekilde oyunda elleriniz güçlenecektir. Yanlış hesaplanmış stok maliyetler veya stok kayıpları sizi zora sokabilir. Depo yeri, raf ve barkod sistemleri, envanter yönetimi vb. faktörlere ek olarak, çevrimiçi envanter yönetimi prosedürleri de etkili envanter yönetimi için önemlidir.

Stok Takibi Nasıl Yapılır?

Stok takibi, kağıt ve kalemle, excel benzeri bir programla, kendi yazılımınızla veya hazır envanter izleme yazılımlarını kullanarak yapılabilir.

Stok Yönetiminin Avantajları

Üretim sürecinin devamlılığını sağlar.
Stok yönetimi düzenli üretimi kolaylaştırır. Bu sayede malzeme sıkıntısı yaşanmaz ve üretim kesintiye uğramaz. Ürünleriniz artan talebe hazır olunur.

Müşteriye verilen hizmetin kalitesini artırır.
Müşterilere, üretimi beklemeden ürün gönderme fırsatı sunar. Bu durum zaman kazandırır ve müşteri memnuniyetini artırır.

Maliyetleri düşürür.
Stok yönetimi ile büyük talep gören büyük miktarda hammadde ve ürün tedarik edebiliriz. Bu şekilde tedarik ve lojistik maliyetleri azalır ve satış süreci daha düzenli olur. Aynı zamanda maliyet muhasebesi de daha kolaylaşır.

Ürün kaybını azaltır.
Başarılı stok takibi sayesinde, şirket malzemeleri, hammaddeleri veya ürünleri kontrol altında tutar. Kayıplar en aza indirilir.

Fiyat dalgalanmasından etkilenmeyi önler.
Şirketin hammadde ve ürünlerin olası fiyat artışlarından kaçınmasını sağlayabilir.

Stok yönetimi yazımızı beğendiyseniz. Sizin için yazığımız diğer yazılara da göz atmanızı öneriyoruz. “E-tahsilat Nedir? ve E-tahsilat Yöntemleri Nelerdir?, E-tahsilat Nasıl Yapılır?” konulu yazımız için buraya, “Pazar araştırması nedir, neden önemlidir ve nasıl yapılır?” konulu yazımır için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir? İş dünyasında belgelerde sahtecilik yapma yada sahte imza kullanılması gibi bazı hukuka aykırı durumların önlenmesi amacı ile imza sirküleri alınmaktadır. İmza sirküleri, şirket yetkililerinden imza örnekleri alınarak…
Okumaya Devam Et
İşletme Giderleri

İşletme Giderleri

Bu içeriğimizde size işletme giderleri hakkında bilgi vererek, sabit giderler nelerdir, genel giderler nelerdir gibi soruları yanıtlayacağız. İşte işletme giderleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar: İşletme Açılış Giderleri İşletmenin açılışı…
Okumaya Devam Et