Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan SANKO Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, bankacılara “Öncelikle küçük esnafı destekleyin” diye konuştu.

Ülkemizin çok önemli iş ve ekonomi toplantısı sayılan Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde açıklama yapan Abdulkadir Konukoğlu, “Milletçe çok krizler gördük, kriz her zaman vardı ama şimdi Dolar yükselecek, Avro yükselir diyenlerin dedikodu krizi var” dedi.

Ekonomiye yön verenler buluştu

Ekonomiye yön veren sektör temsilcileri, finans kuruluşları temsilcilerini ve 100’ü aşkın konuşmacıyı bir araya getiren zirve Bursa’da yapıldı. Konuşmacılardan SANKO Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Milletçe çok krizler gördük, kriz her zaman vardı ama şimdi Dolar yükselecek, Avro yükselir diyenlerin dedikodu krizi var” diye söyledi.
‘Büyüme dostu bankacılık’ oturumu yapıldı.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın’ın yönetiminde yapılan oturuma Citibank Ceo’su Serra Akçaoğlu, HSBC CEO’su Selim Kervancı, SANKO Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu konuk olarak katıldı.

Oturumda konuşan Konukoğlu, şirketler ve bankaların karşı karşıya gelmelerine karşın et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmayan yapılar olduğunu söyledi. Ülkedeki dedikodu çıkaranların ekonomik durgunluğu kriz seviyesine getirdiğini fakat bu durumun atlatıldığını anlattı.

“İş hayatının her kademesinde çalıştım”

Konukoğlu, “Yaşım 70’i aştı, çocuk yaşlardan itibaren işletmeden başlayıp iş hayatının her kademesinde çalışarak bulundum ama bu dönemdeki kadar dedikoduya tanık olmadım” diye konuştu. Dedikodulardan ve kriz beklentisinden bankacılık sektörünün güçlü yapısı ve anlayışlı olmasıyla atlatıldığını söyledi. Ülkemizin kriz isteyenlerin olduğu bu dönemi de atlatacağını söyleyen Konukoğlu, “Milletçe tetanos aşısı olduk, paslı çivi bize zarar vermez” ifadelerini kullandı.

Küçük esnafa destek istedi

Bankacıların kriz söylentisinin ve ekonomik durgunluğun yaşandığı ortamda önceliğin küçük esnaf ve KOBİ’lerde olması gerektiğini söyleyen Konukoğlu, böylece ülkemiz ekonomisi ve sanayisinde etkileşim yapacağını aktardı. Konukoğlu, “Bankacılar güneşte şemsiyeyi verip, yağmurda elinizden alanlara benziyor. Madem yağmurlu günde şemsiyeyi geri alacaksınız, bari yağmurluk verin” ifadelerini kullandı. Bankaların kullandırdıkları krediyi kullanan esnafın gücü nispetinde vermeleri gerektiğini söyleyen Konukoğlu, “Elbette bankacılar ellerindeki paranın turşusunu kuracak değil. Parayı satmalılar ki para kazanmalılar. Ancak krediyi talep edenin ödeme gücünün üzerinde kredi tahsis edilmemelidir.” dedi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.