Üniversiteli öğrencilerin iş dünyasını daha yakından tanımaları amacıyla TÜBİTAK, üniversiteler ve sanayi kuruluşları arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Öğrencilerimiz iş dünyasını daha yakından tanıyacak, mezun olduktan sonra da doktora yaptıkları alanda çalışacaklar” dedi. Varank, “120 farklı projeyle sanayicimizin ihtiyaçları doğrultusunda 517 doktora öğrencisi yetiştirilecek” diye konuştu.

517 doktora öğrencisine 4 bin 500 lira burs

Sanayi sektörüne nitelikli insan kazandırmak için TÜBİTAK, üniversiteler ve sanayi kuruluşları ile Ankara da iş birliği protokolü imzaladılar. Yapılan anlaşmayla 517 doktora öğrencisine 4 bin 500 lira burs ve mezuniyet sonrası 3 yıl boyunca iş garantisi verilecek. Sanayi doktora programı kapsamında aralarında ODTÜ, Boğaziçi ve Hacettepe’nin de bulunduğu 33 üniversite, 77 şirketle birlikte sanayi sektörüne doktora öğrencisi yetiştirecek.

Sanayi Bakanı Mustafa Varank projeyi üniversite ve sanayi iş birliği açısından tarihi bir fırsat olarak niteledi. Bakan Varank konuşmasına şöyle devam etti. “Öğrencilerimiz eğitimleri boyunca aylık 4 bin 500 lira burs alacaklar. Bu tutarın yüzde 25’i firmalarca ödenecek. Doktora sonrasında mezunlara 3 sene boyunca istihdam desteği sağlanacak. Öğrencilerimiz eğitim süreçleri boyunca iş dünyasını daha yakından tanıyacak ve sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde doktoralarını tamamlayacaklar” diye konuştu.

TÜBİTAK tarafından 517 doktora öğrencisine maaş desteği verilecek

TÜBİTAK tarafından 3 yıl boyunca maaş desteği

Öğrencilere 3 yıl boyunca her ay 3 asgari ücret tutarında TÜBİTAK tarafından maaş desteği verilecek. 120 doktora projesi kapsamında üniversitelerle üniversitelerle iş birliği yapacak şirketler arasında havacılık ve savunma sektörünün öncü şirketlerinden olan TUSAŞ ve ROKETSAN firmaları da yer alıyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.