Dolar/TL haftaya 5.30’dan başladı

Küresel piyasalarda Huawei tutuklaması sonrası belirsizlik hakim olurken, içeride TCMB faiz kararı haftanın ana gündemi olacak.
ABD tarım dışı istihdam verisi ve OPEC kararının etkisiyle cuma günü piyasa kapanışına yakın sert gerileyen dolar/TL yeni haftaya 5.30 civarında başladı.

Cuma günü kapanışta 5.30 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah yatay hareketle saat 10:05’da 5.3010’dan işlem görüyor. Aynı saatte euro/TL ise önceki kapanışa göre değişim göstermeyerek 6.0600’den alıcı buluyor.

Öte yandan bugün açıklanan verilere göre Türkiye ekonomisi yılın 3. çeyreğinde beklentilere paralel olarak yüzde 1.6 büyüdü. TL’deki sert değer kaybı, finansal koşullardaki sıkılaşma ve iç talepteki yavaşlama büyümenin hız kesmesine neden oldu.

Ahlatçı Yatırım’ın notunda, cuma günü ABD verilerinin etkisiyle dolarda küresel değer kaybı sonucu kurun gerilediği belirtilerek, “Bugün dolar/TL’de 5.30 psikolojik seviyesi izlenecek. Cuma günü kurda tekrar başlayan satış baskısı yeni işlem gününde de devam edebilir ve bu seviye altında yaşanabilecek kalıcılık sağlama isteğinde TL lehine hareketler görülebilir. Bu durumda yaşanabilecek geri çekilmeler de 5.2500, 5.2150 ve 5.1700 destek seviyeleri hedef konuma gelebilir. Olası kısa süreli yükseliş denemelerinde ise 5.3600, 5.4000 ve 5.4300 direnç seviyeleri izlenebilir” denildi.

En önemli gündem PPK toplantısı

Piyasalarda geçen hafta açıklanan kasım ayı enflasyon verileri ardından 13 Aralık’taki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı dahil “erken faiz indirimi” beklentisi fiyatlanmaya başlanmış ve bu fiyatlama küresel satış baskısıyla birleşerek birkaç işlem gününde TL’de ciddi bir değer kaybı yaratmıştı. Bu çerçevede dolar/TL geçen hafta 5.46 seviyesine kadar yükseldi ancak TCMB ve FİKKO açıklamaları ardından bu beklenti fiyatlaması büyük ölçüde ortadan kalktı. Yönünü aşağı çeviren dolar/TL cuma akşamı 5.26’lı seviyelere kadar geriledi.

Kurda Türkiye’nin enerji ithalatçısı olması nedeniyle petrol fiyatlarının seyri yakından izlenirken, küresel piyasalarda ticaret savaşları da yakından takip ediliyor. OPEC’in üretimin kısılması anlaşması sonrası Brent petrol 62 dolar civarından işlem görüyor.

Türkiye-ABD ilişkilerinin de yön verdiği piyasada yurt içinde bu haftanın en önemli gündem maddesi ise 13 Aralık’ta yapılacak olan PPK toplantısı olacak.

Dolar endeksi geriledi

Dolar, Fed’in gelecek hafta faizleri artırdıktan sonra artırım sürecine ara vereceği beklentilerini destekleyen tahminlerden zayıf ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından euro ve yen karşısında değer yitirdi.

Bu sabah dolar endeksi ise 96,38 seviyesinde yer alıyor. Endeks, perşembe günü 97,14’e kadar çıkmıştı.

Bazı Fed politika yapıcılarının son haftalarda ekonominin görünümü hakkında temkinli ifadeler kullanması da yatırımcılar tarafından merkez bankasının düzenli faiz artırımları öngören para politikasında değişiklik mesajı olarak görülmüştü. Fed’in gelecek haftaki faiz artırımından sonra artırımlara ara vereceği tahmin ediliyor.

KAYNAK: www.dunya.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.