Nükleer Santraller Zirvesi İstanbul’da yapılıyor

Total
0
Shares

Nükleer enerji, nükleer santraller ve ilgili konuları aralarında istişare etmek için Nükleer Mühendisler Derneği tarafından düzenlenen etkinlik yıllar içerisinde uluslararası bir toplantıya dönüştü.

İlk olarak Türkiye’de nükleer enerji ile uğraş veren şirket ve girişimcilerin bir araya gelerek düzenlediği etkinlik zamanla dünyanın birçok yerindeki nükleer sektörle uğraş veren firma, kurum, kuruluş ve şirketleri buluşturuyor.

Coğrafyamızdaki tek zirve

Türkiye coğrafyasında yapılmakta olan nükleer enerji ile ilgili tek etkinlik olduğu için çevre ülkeler de rağbet gösteriyor. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Şule Ergün, “takip edenler biliyordur şuanda dünyada nükleer santraller hızla ilerliyor ve coğrafyamızda sayıları giderek artıyor. Bu anlamda Türk iş adamları, şirketleri ve girişimcilerinin zirveye katılarak nükleer santral projelerinde iş yapma yeteneklerinin gelişmesini istiyoruz.” dedi.

Nükleer enerji özel bir öneme sahip

Nükleer santral teknolojisi özel bir teknoloji olduğundan özel bir kalite ve öğrenilmesi gerektiren bir teknolojidir. Şule Ergün, “Öğrenildiğinde Türkiye’ye sınıf atlatacak bir teknolojiyi sadece elektrik enerjisi üretimi olarak değil elbette ki bu enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple zirveye sanayicilerimizin katılmasına ve barışçıl projelerde yer almasına büyük önem gösteriyoruz.

Dünyanın her yerinden katılımcı var

Zirveye ortalama yılda 1000 katılımcı geliyor. Bu sene Asya ülkelerinden de yoğunluk olduğu gözlendi. Sudan, Ürdün, Bangladeş gibi ülke temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte nükleer santral projelerinin her aşaması görüşülüp uzmanlar tarafından nükleer santral konusu derinlemesine tartışılıyor.

Yoğun çaba gerektiriyor

Nükleer Mühendisler Derneği olarak ülkemize faydalı olmak adına yoğun bir çaba sarf ettiklerini aktaran Ergün, Akkuyu’da nükleer enerji santralinin inşaatının başladığını ifade etti. Ergün, bunun yanında Artvin Nükleer enerji Santrali’nin inşaatının devam ettiğini vurguladı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
e-tahsilat nedir?

E-Tahsilat Nedir?

“E-tahsilat Nedir? ve E-tahsilat Yöntemleri Nelerdir?, E-tahsilat Nasıl Yapılır?” sorularına yanıt bulacağınız yazımızda, e-tahsilat hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylı bir şekilde anlatıyoruz. İşte bilmeniz gerekenler… E-Tahsilat Nedir? E-tahsilat, ödemeleri…
Okumaya Devam Et

ODTÜ’de robotlar kapıştı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, bu yıl 16.”Uluslararası ODTÜ Robot Günleri” etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinliğe katılan yarışmacılar, tasarladıkları robotların hünerlerini izleyenlere sundular. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nin kapılarını açtığı, ODTÜ…
Okumaya Devam Et