KOSGEB’ten kreş desteği alınıyor mu? Alınıyorsa şartları nelerdir?

Total
0
Shares

KOSGEB kreş açmak isteyenlere maalesef destek vermiyor. Çeşitli sitelerde KOSGEB’in kreş desteği verdiği yanlış olmakla birlikte doğru bilgiyi size en yakın KOSGEB binasına giderek alabilirsiniz.

Kreş açmak isteği olanlar KOSGEB dışında devlet destekli yatırım teşviki alabilir ve açacakları kreş için kredi kullanarak kreş desteğinden yararlanabilirler.

Devlet Destekli Teşvikler

Kreş açmak için girişimde bulunanlara devlet destekli yatırım teşvikiyle destek verilebilir. Devletin belirlediği teşvik bölgesine göre yatırım teşvikleri verilmektedir. Kreş açmak isteyenler teşvikten yararlanmak için istenilen yatırım miktarının üstüne çıkılmalıdır. Ülkemiz 6 teşvik bölgesine ayrılmış olup ilinizin hangi teşvik bölgesinde olduğunu www.invest.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

Yatırım miktarı bölgelere göre değişiyor

Başvuruda bulunmadan önce kreşin bulunacağı arsa ve binanın değeri ile kreş içerisine alınacak araç-gereçlerin değeri bölgelere göre belirlenmiş olan yatırım bedellerinin üzerinde ise teşvik için başvuru yapabilirsiniz. Kreş açmak için yatırım teşvikine başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle illerinde bulunan Yatırım Destek Ofislerine başvuruda bulunabilirler.

Minimum yatırım miktarları bölgelere göre şu şekilde belirlenmiştir;

1 ve 2. Bölge yatırım miktarı asgari 1 milyon lira, 3, 4, 5 ve 6. Bölgelerin yatırım miktarı asgari 500 bin lira olmalıdır.

Yatırımcılara hangi teşvikler verilmektedir?

Yatırım teşvik belgesine sahip olan kişiler aşağıdaki yatırım teşviklerinden faydalanabilirler;

1- Gümrük vergisi muafiyeti,
2- KDV istisnası (Kreş için alınan malzemeleri %18’lik KDV vergisini ödemeden alabilirsiniz.)
3- Vergi İndirimi
4- Sigorta Primi işveren desteği
5- Yatırım yeri tahsisi,
6- Faiz desteği (Bankadan alınmış kredilere devlet desteği)
7- Gelir vergisi stopaj desteği
8- Vergiden Muafiyet

Teşviklerin gözdesi Vergi Muafiyeti

Yatırım teşviklerinin en avantajlı olanı vergi muafiyetidir. 2017’den bu yana kreş açmak isteyenler şartları yerine getirdikten sonra devlet desteğini alarak vergiden muaf olmaktadır. 5 yıl süresi olan muafiyetten 0-24 aylık çocuklar ile 25-66 ay arası çocuklara hizmet veren kreşler yararlanmaktadır. Vergi muafiyeti yalnız çalışanları kadın olanlar için geçerlidir. Mesela açtığınız kreşte 8 kişi çalışmakta olup bunların 6’sı kadın 2’si erkek ise kadın çalışanlara gelir vergisi muafiyeti uygulanırken erkekler bu muafiyetten yararlanamamaktadır.

Kreş açmak için kredi desteği veren bankalar

Kreş açmak için sizden istenilen bütün şartları yerine getirdiniz. Yani istenilen özellikte bina, malzeme, gerekli belgeler, ilgili bakanlık onayı, emniyet ve belediye onayı, ticari sicil kaydı vs. gibi tüm şartların tamamını yerine getirdiğinizde kreş sahibi oluyorsunuz. Devlet teşvikinin yanı sıra ülkemizde bazı bankalar kreş açmak amacıyla kredi desteği sunmaktadır. Özellikle Yatırım Teşvik Belgesi alan kişiler bankalardan uygun faizle kredi alırlar. Bankalar kreş açmanız için gereken maddi imkanı düşük faiz oranı ve avantajlı ödeme planıyla karşılamanız için size destek olmaktadır. Kreş açmaya destek veren bankalar ise; Türkiye İş Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, TEB, Denizbank ve Garanti BBVA şeklinde sıralanır.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması: Yeni Corona Virüsü Tedbir Kararları Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart 2020 Pazartesi tarihli kabine toplantısı sonrasında “millete sesleniş” konuşması ile yeni corona virüsü kararları üzerine alınan tedbirleri açıkladı. Corona virüsü tanısı konulan kişi sayısı…
Okumaya Devam Et