KOSGEB’ten Girişimci Kadınlara 150 bin TL destek

Total
0
Shares

‘Kendi iş yerim olsun, kendi işimin patronu olayım’ şeklinde konuşan kadınların sayısı gün geçtikçe artarken devletimiz, girişimci kadınlara kendi iş yerini açmaya 150 bin liralık destek sağlıyor.

Devletimizin vermiş olduğu destekten yararlanmak isteyen girişimci kadınlarımız KOSGEB’e başvuru yaparak buna hak kazanmaktadır. KOSGEB’in sağladığı destekten şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tüm kadınlarımız faydalanabilirler.

KOSGEB desteğinin detayları

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından girişimci kadınlara verilen 150 bin liralık desteğin detayları ise; verilen destek kredisinin 50 bin lira geri ödemesiz, 100 bin lirası geri ödemeli şekilde tahsil edilmektedir. KOSGEB, 2019 mali yılında devlet tarafından verilen destek kalemlerini ve miktarlarını artırmayı düşünmekte olup kadın girişimcilere verilen 100 bin lirayı 200 bin liraya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Girişimci kadınlar KOSGEB başvurusunu nasıl yapar?

KOSGEB’in desteğinden faydalanmak isteyen girişimci kadınlar bazı hususları yerine getirmek zorundadırlar. Destek için gereken şartlar ise;

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, yabancı olmamak,
• 18 yaşından büyük olmak,
• Girişimcilik eğitimi sertifikası sahibi olmak,
• Ev hanımı olmak,
• Önceden KOSGEB’e başvuru yapıp ret cevabı almamış olmaması gerekmektedir.

KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen girişimciler sistem üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvurudan önce bir iş planı hazırlayarak KOSGEB’e sunumu yapan girişimciler KOSGEB’ten gelen onaydan sonra destek almaya hak kazanırlar.

Kadın Girişimcilere ne kadar destek veriliyor?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kadın girişimcilere vermiş olduğu destek miktarı 150 bin TL iken 50 bin TL geri ödemesiz 100 bin TL’si ise geri ödemeli olarak verilmektedir.

KOSGEB’in geri ödemesiz destekleri şu şekildedir;

– İş yeri açma miktarı 2 bin TL
– Makine, donanım ve malzeme miktarı 18 bin TL
– İş yeri kira, fatura, eleman vb. miktarı 30 bin TL verilmektedir.

Verilen 100 bin TL kredinin faizsiz olmasının yanında ödemeye 2 yıl bitiminde başlanması kadın girişimciler açısından önemli destek olarak görülmektedir. KOSGEB tarafından verilen destekler İŞKUR ile koordineli olarak çalışılmaktadır.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three − 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
İşletme Giderleri

İşletme Giderleri

Bu içeriğimizde size işletme giderleri hakkında bilgi vererek, sabit giderler nelerdir, genel giderler nelerdir gibi soruları yanıtlayacağız. İşte işletme giderleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar: İşletme Açılış Giderleri İşletmenin açılışı…
Okumaya Devam Et
Ticaret Şirketleri Nelerdir

Ticaret Şirketleri Nelerdir?

Bu içeriğimizde ticaret şirketleri nelerdir, ticaret şirketlerinin özellikleri nelerdir, hangi konularda ayrışırlar gibi konular üzerinde duracağız. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden hemen konumuza giriş yapalım. Ticaret şirketleri özelliklerine göre ikiye ayrılırlar.…
Okumaya Devam Et
İTO Sicil Sorgulama

İTO Sicil Sorgulama

Ticaret sicil numarasının sorgulanması şirketin geçerliliği ve hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunabilmesi için yapılan sorgulamadır. Bu yazımızda da İTO sicil sorgulama ve şifresiz ticaret sicil gazetesi sorgulama gibi konular…
Okumaya Devam Et