KOSGEB kredi ve durum sorgulaması nasıl yapılır?

Total
8
Shares

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler yani KOBİ’ler işleyişini sürdürmek için gerekli olan maddi desteği bulamamakta ve bu sebeple her türlü zorluğa katlanmaktadırlar.

Yukarıda bahsedilen durumlara yardımcı olmak için devletimiz KOSGEB’i kurmuştur. KOSGEB, sunmuş olduğu imkanlarla KOBİ’lerin yanında olduğunu gösteriyor.

KOBİ’lere destekte sınır yok

Destek almak isteyen işletmeye alanıyla ilgili eğitimler veren KOSGEB, ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin yaşadığı en büyük sorun olan nakit sorununu da sunmuş olduğu faizsiz kredi, geri ödemesiz ve geri ödemeli kredi olanaklarıyla aşmalarına yardımcı oluyor.

KOSGEB bunu yaparken hangi şartların yerine getirilmesini istiyor? Sunulan desteklerden yararlanmak için ne yapılabilir? Başvuru sonuçlarını nereden öğrenebiliriz? Soruların cevabı haberimizde…

KOBİ’lerin maddi sıkıntılarını gidermeye yardım eden KOSGEB, verdiği desteği KOBİ’lerden bazı şartları yerine getirmelerini isteyerek sağlıyor. Bu şartlar;
• İşletmenin veya KOBİ’nin KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırması,
• Kayıt bilgilerinin ve verilen beyannamenin güncel ve eksiksiz olması,
• KOSGEB’in vermiş olduğu girişimcilik sertifikasının olması,
• Yapacağı iş alanıyla ilgili yeterliliğe sahip olması,
• Verilecek olan kredi ile ilgili karşılıklı sözleşmenin imzalanması gerekiyor.

Şartların sağlanması durumunda 90 gün içinde KOSGEB kredinizi alabiliyorsunuz. Şartları yerine getirmeyen işletmenin başvurusu olumsuz oluyor ve 3 kez red cevabı alan işletme kredi kullanamıyor. Bu şartların dışındaki özel şartlar için KOSGEB’in internet adresi https://www.kosgeb.gov.tr ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB’e yapmış olduğunuz başvurunun sorgulaması nasıl yapılır?

KOBİ’lere maddi açıdan destek olan KOSGEB, vereceği krediyi sistemine kayıt yaptırmış firmaların bilgilerini eksiksiz ve güncel olması şartını sunmaktadır. Başvuru yapan firma bilgi kontrolü için https://www.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapmalıdır.

Giriş yapıldıktan sonra açılan sayfanın alt kısmında bulunan işletme durum sorgulama butonu tıklanmalıdır. Açılan Başvuru Sorgu Ekranında firmanın vergi numarası ve ardından sistem güvenlik kodunu girmelidir. Girilen bilgilerden sonra sorgula butonuna basarak yapılmış olan başvurunun durumu ile ilgili bilgi edinmiş olunur. Kredi başvurusu yapılan sorgulamada olumlu olanlar kredi kullanmaya hak kazanmış olur.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması: Yeni Corona Virüsü Tedbir Kararları Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart 2020 Pazartesi tarihli kabine toplantısı sonrasında “millete sesleniş” konuşması ile yeni corona virüsü kararları üzerine alınan tedbirleri açıkladı. Corona virüsü tanısı konulan kişi sayısı…
Okumaya Devam Et