Teknoloji alanında iş birliği yapan şirketlere 10 milyon, yeni girişimcilere 360 bin lira destek verilecek.

KOBİ’ler için KOSGEB tarafından temin edilen destek rakamları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı. Açıklamanın detayı şöyle;
Teknolojik düzeyi yüksek KOBİ’ler büyük işletmelerle iş birliği yapmaları halinde 10 milyon liraya kadar destek verilecek.
Önceden 5 KOBİ’nin bir araya gelerek iş birliği yapmaları şartı 2 KOBİ’ye indirildi.

Yeni Girişimciye 360 bin TL kaynak

KOSGEB tarafından yeni girişimcilere 360 bin liralık kaynak sağlanacak. Kadın, engelli, gazi ve ya şehit yakını genç girişimciye yapılan pozitif ayrımcılık uygulaması yeni yılda da devam edecek.

Kosgeb, genç girişimcilere 360 milyon lira destek verecek

Varank; 3 programın destek ödemesi erken yapılacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3 programın ise destek ödemeleri erken yapılacak müjdesini verdi.
* Girişimcilikte desteklemeye esas tutarın yüzde 50’si,
* İş birliğinde yüzde 30’u,
* Teknolojik üründe ise yüzde 25’i erken ödenebilecek. Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 3 ay içerisinde baş vuranlar erken ödemeden yararlanabilecek. Erken ödemeler makina, techisat ve yazılım için olacak.

2018 yılında monta yüksek ve yüksek teknoloji alanında kabul edilen 73 proje 490 milyon liralık yatırım hacmi oluşturuyor. Bu bütçenin 208 milyon lirası KOSGEB tarafından desteklenecek.

Bürokrasi engeli azalıyor

KOSGEB tarafından geçtiğimiz yıllarda KOBİ’lerden istenilen yaklaşık 400 evraka artık e-devletten ulaşılacak. Yapılan uygulamayla KOSGEB, 88 hizmeti e-devlet üzerinden vermeye başladı. KOSGEB’in yapmış olduğu bu hizmet kolaylığıyla destek almayı düşünen girişimcilere bürokrasi de yaşadıkları zaman kaybını azaltmış oldu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.