Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından yapılan Türkiye İş Ahlakı Araştırması 2018 sonuçları İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) açıklandı.

Toplantıda konuşan Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak “KOBİ’lerde rekabet edebilme adına veya çarpık bir rekabet anlayışı içinde faaliyetlerini sürdürebilme adına, iş ahlakına aykırı bazı hususları meşrulaştırma çabasından söz edebiliriz. Bu, özellikle ekonomide olumsuz konjonktürün söz konusu olduğu dönemlerde daha fazla artabiliyor” dedi.

İLK SIRADA ‘YALAN’ VAR

Çalışanlarda iş ahlakı konusunda öne çıkan konuları sıralayan Torlak, “Çalışanlar açısından baktığımız zaman yalan yine birinci sırada karşımıza çıkıyor. Çalışanların işe geç gelmesi, işin hakkını vermeme yine yüksek oranda algılanan iş ahlakı problemleri. İşten kaytarma durumları, bir miktar önceki araştırmalara göre yükselmiş durumda görünüyor. İş ahlakına aykırı hususlardan bazılarını meşrulaştırma çabaları da görülen bozukluklardan birisidir. Hırsızlık, rüşvet alma gibi konular ise çok daha az rastlandığı söylenen iş ahlakı problemleri” diye konuştu.

KAYNAK: Star

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.