KOBİ’lerin ekonomik açıdan rahatlatması için çalışan Tam Faktoring, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 100 milyon TL tutarında 3 yıl süreli kredi anlaşması imzalandı.

Tam Faktoring binasında yapılan imza töreni, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Tam Faktoring CEO’su Kunter Kutluay, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Güvenal’ın katılımıyla gerçekleşti. EBRD’den Türk lirası olarak temin edilen krediyle KOBİ’lerin desteklenmesi hedefleniyor.

KREDİYLE KOBİLERE DESTEK OLUNACAK

Yıllık yüzde 80’in üzerinde büyüyen Tam Faktoring, 100 milyon TL’lik kredi anlaşmasıyla KOBİ finansmanında etkinliğini artırmak istiyor.

Tam Faktoring sektörde ARGE merkezi olan tek kurum olup, yapay zeka ve robot teknolojisi ile çalışıyor. EBRD ile yapılan anlaşmayla 100 milyon liralık krediyi 3 yıl kullanabilme hakkını elde ettiklerini söyleyen Kutluay, ” Tam Faktoring, Türkiye’deki KOBİ’lerin büyük kısmına hizmet veriyor” dedi.

Yaptığımız hesaplarda müşteri pazar payımız yaklaşık % 30. 2018 de 70 binin üzerinde firmadan talep aldık, 30 binin üzerinde firmayla işlem yaptık. Gelecek için çok sayıda müşteriye destek olmayı hedefliyoruz. Finans kaynaklarımız zenginleştikçe ulaşacağımız müşteri sayısı artacak. Şimdi 21 ilde, 33 şubede hizmet veriyoruz. Diğer illerdeki şube sayının artmasıyla KOBİ’lere de yakın olmayı hedefliyoruz” dedi.

2018 de EBRD’den ülkemize 1 Milyar EURO yatırım geldi

“KOBİLERİN NAKİT SORUNU ÇÖZÜLECEK”

Krediyi mikro KOBİ müşterilerine faktoring hizmeti şeklinde aktaracaklarını söyleyen Kutluay, “KOBİ’ler nakit sıkışıklığı çekmeyecek, bu kredi, KOBİ’lerin ihtiyaçları olduğu sürece onlara yardımcı olunacak” ifadesini kullandı.

Yeni kurulan KOBİ’lerin kredi geçmişleri olmadığından bankalardan kredi almakta güçlük çektiklerini söyleyen Kutluay, faktöringlerin avantajlarını şöyle aktardı:

“KOBİ’ler kendi kredibiliteleriyle değil, çalıştıkları firmaların kredibiliteleriyle bizden faktoring hizmeti istiyorlar. Bu da bizim daha rahat ve güvenerek doğru değerlendirmelerle servis vermemizi sağlıyor. Bankaların çalışma sistemleri biraz farklı. Biz getirilen teminata ve iş yapılan şirkete daha çok bakıyoruz. Bizimle çalışan KOBİ’ler böylece kredibilite tarihçesi oluşturma imkanı sağlanıyor. ”

“2018 de EBRD’den ülkemize 1 Milyar EURO yatırım geldi”

EBRD Türkiye Başkanı Arvid Tuerkner, 2018’de Türkiye’ye 1 milyar Euro yatırım gerçekleştirdiklerini, “KOBİ’ler, Türkiye ekonomisinin bel kemiğidir ve ticaretin kısmen daraldığı ortamda daha fazla finansman ihtiyacı ortaya çıkıyor. Faktoring, KOBİ’ler için bankacılık hizmetlerine alternatif oluşturuyor. Uzun zamandır birlikte çalıştığımız Tam Faktoring’i desteklemekten ve daha fazla finansman sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.