KOBİ’ler IDEF’te bedava stant açacak

Total
5
Shares

Türkiye, önümüzdeki günlerde yapılacak olan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF) için hazırlıklarına ara vermeden devam ediyor.

Havacılık ve savunma sanayindeki birçok ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan fuar, mikro KOBİ’ler için bir fırsat oldu. Bu yıl 14’ncüsü düzenlenecek olan organizasyonu üstlenen Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın (TSKGV) katkılarıyla, 30 Nisanda TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılacak.

Mikro KOBİ’lere büyük fırsat

Dünya çapında tanınmış ulusal ve uluslararası şirketin boy göstereceği IDEF’e ülkemizde savunma sanayinde faaliyet gösteren mikro KOBİ’lerin de katılması için girişimde bulunuldu. Ülkemiz savunma sanayinin gelişmesi için çalışan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bu amaçla fuara katılacak KOBİ’lerin stant ücretini karşılayacak.

KOBİ’ler IDEF sayesinde savunma ve havacılık sanayinde geliştirdikleri ürünleri sergilemeleri için büyük bir fırsat yakalamış oluyorlar. Sektörde faaliyet gösteren firmalar fuar hazırlıklarına yoğun bir şekilde devam ettiriyorlar.

Savunma sanayi ticareti gelişiyor

İki yılda bir düzenlenen fuara 2017 yılında 67 ülkenin ve 2 uluslararası firmanın katılımıyla 133 heyet incelemelerde bulundu. Fuarda, 50 ülkenin 820 firma ve firma temsilciliği de savunma sanayi alanındaki ürünlerini teşhir etme fırsatı verildi.

Fuar, dünyada savunma sanayinde öncü firmaları ve tedarik makamlarıyla alanında uzman yerli üreticileri buluşturuyor. Yerli ve yabancı şirket heyetlerinin ikili görüşmeleri sonucunda taraflar arasında ticari anlaşmalar yapılmasına imkan sağlanıyor.

IDEF 2019, savunma sanayinde faaliyet gösteren mikro KOBİ’lere ücretsiz stant veriyor

Fuar ücreti Türk Lirası üzerinden

Fuarın başlamasına sayılı günler kala firma talepleri dikkate alınarak fuar katılım ücretlerinde düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeyle, IDEF 2019 Fuarı’na Cumhurbaşkanlığı “yapılan sözleşmelerde döviz yerine Türk lirası kullanılması” kararı gereği yerli firmalarla Türk lirası kullanılarak anlaşmalar yapıldı.

IDEF 2019’da TSKGV, KOBİ’lere destek olmak için bugüne kadar 30 metrekarelik stant fiyatını 540 dolar olarak uyguluyordu. Yapılan indirimle stant satış fiyatı bin 300 liraya çekildi. Fuara ilk kez katılan mikro KOBİ’ler için ise metrekaresi bin lira şeklinde düzenlendi.

KOSGEB’in KOBİ’ler için sunduğu bin lira fuar desteği uygulamasıyla mikro KOBİ’ler ücret ödemeden savunma sanayindeki öncü firmalara ürünlerini ücretsiz tanıtma fırsatı yakalayacaklar. 120 bin metrekare kapalı alana sahip fuardaki stantların çoğunluğu firmalar tarafından kiralandı.

KAYNAK : Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir