Eskişehir Bölgesel İstişare Toplantısı’na katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracat yapan KOBİ’ye desteği artırdıklarını, karekodlu çek ve senetten sonra elektronik çek ve bono ile ticaretin kolaylaşacağı vurgusunu yaptı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ekonomide kararlı adımlar atan ve kendilerini sürekli destekleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür ederek, karekodlu çek ve senet uygulamasının ardından elektronik çek ve bono ile KOBİ’lerin ticareti daha da kolaylaşacak vurgusu yaptı.

Dijitalleşme ticareti kolaylaştıracak

Bölgesel istişare toplantısında ticarette dijitalleşme ve elektronik ortamda işlem yapmaya önemin arttığına değinen Bakan Pekcan, “Eximbank’ın verdiği ihracat destekleri 44,2 milyar dolardı. Biz onu 2019’da yüzde 10 artırarak 48,4 milyar dolara çıkarıyoruz. Ticareti kolaylaştırmak için hem iç ticarette hem dış ticarette hem de gümrüklerde dijitalleşmeye çok önem veriyoruz. Ticaretin kolaylaştırılması ana hedeflerimizden birisi. Gümrüklerde çok önemli çalışmalar yaptık. Kapıkule’de biraz kuyruk var. O kuyrukları azaltmak için Bulgaristan makamlarıyla 24 Nisan’da üçüncü toplantıyı yapacağız. Burada Bulgaristan’a ilave iki peron açtırdık. Biz de akaryakıt istasyonlarının sayısını artırıyoruz. Buralarda frigorifik araçlara bir peron ayırdık. Sanal kuyruk projemiz var. Artık gümrük kapılarından randevulu geçiş alabileceksiniz. ‘Şu saatte, şuradan geçmek istiyorum.’ deyip size randevu verecek ve sizin aracınız o perondan o saatte geçecek, programı tanımladığımız zaman. Tarım ürünlerinin sağlıklı ortamlarda depolanabilmesi ve elektronik borsada işlem görebilmesi için lisanslı depoculuk sistemlerini geliştirdik. Ürün ihtisas borsasını kurduk.” açıklamalarını yaptı.

Elektronik çek ve bono uygulaması geliyor

Eski usul çek ve bonoların ticarette güvenilirliği azalttığını söyleyen Bakan Pekcan, karekodlu çek ve bono bu güvensizliği azalttığını aktardı. Pekcan, “Dünyada ilk defa biz yapıyoruz. Elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacağız. Çeklerinizi elektronik ortamda alabileceksiniz, verebileceksiniz. Saklama sıkıntınız olmayacak. Güvenilirliği takip edilir olacak. Aldığınız anda bu çeki hangi bankalardan ve hangi şubelerden tahsil edeceğinizi de göreceksiniz. Bu en kısa sürede devreye girecek.” şeklinde konuştu.

Ruhsar Pekcan, ülkemizde yüzde 4 olan e-ticaret oranını artırarak, dünya e-ticaret hızına yetişmek için çalışacaklarını ifade etti. Daha sonra toplantı basına kapalı devam etti.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.