Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer kredisi’ni dün açıkladı. 20 milyar TL’lik destek paketi işverenlerce olumlu karşılandı.

İş dünyası ise KOBİ Değer kredisiyle ekonominin canlanacağı ve piyasalarda hareketlilik yaşanacağı görüşünde birleşiyor. 13 bankanın iştirakiyle KOBİ Değer Kredisi’nin imalat ve ihracat yapan iş yerlerine 1 milyon TL, bunun dışındaki iş yerlerine ise 500 bin TL kredi sağlayacak. Aylık faiz oranı %1.54 olarak belirlenen kredinin ilk 6 ayı geri ödemesiz olacak. 40 bin işletmenin yararlanacağı paketin hacmi 20 milyar TL olacak.

Destek paketiyle ilgili iş dünyasından piyasalarda rahatlama ve ekonomide canlılık yaşanacağı görüşleri geldi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “KOBİ’lerin krediye ulaşma imkanı artacak, ekonomik aktivite canlanacak, istihdam, üretim ve ihracat olumlu etkilenecek. Paket, finansman sıkıntısı yaşayan reel sektörümüzün moralini artırmıştır” ifadelerini kullandı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, “Ekonomik destek paketi memnuniyet verici ve ekonomi yönetimi göreve başladığı andan itibaren sürati ve hedefi 12’den vuran müdahaleleri ile ekonominin tüm katmanlarını dikkate aldığını gösteriyor. Kredi paketinin sunduğu limitler ve ödeme planları fevkalade isabetli. Yine paketin ihracatçı ve imalatçıya yönelik olması bize ekonominin doğru okunduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, desteğin, moral değerlerini yükseltmek adına yeni yıla pozitif bir başlangıç oluşturacağını kaydederek, “Bugün finans kaynaklarının son derece kısıtlı olduğu bir dönemden geçerken, imalat sanayimiz, KOBİ’lerimiz ve ihracatçılarımız için hazırlanan ‘KOBİ Değer Kredisi’ destek paketi, ekonomimiz için tam bir can suyu olacak, görüşünü bildirdi.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç ise “KOBİ Değer Kredisi, üretim tezgahlarının işlemesi ve ihracatın topyekün bir hamleye dönüşmesi bakımından çok önemliydi. Kredi tutarı da gayet tatmin edici. İmalatçı KOBİ, 1 milyon lira kredi alabiliyor. Bununla makinelerini yenileyebilir, ham madde alabilir, stoklarını tamamlayabilir” açıklamasında bulundu.

ATO Başkanı Gürsel Baran, “Ekonomimizin bel kemiğini oluşturan, üretim ve istihdamın önemli bölümünü sağlayan KOBİ’lerin desteklenmesi ekonominin kan dolaşımını hızlandıracaktır. Türkiye’de firmaların yaklaşık % 95’ini oluşturan KOBİ’lerin istihdamının % 65-70’ini sağladığını söyleyen Baran, bu kredi finansman ihtiyacının karşılanması, istihdam, üretim ve yatırım konularında itici güç olacaktır.” dedi.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise “Ekonominin temelini oluşturan esnafımız bu destek paketiyle rahat bir nefes alacak. Şimdi en büyük beklentimiz küçük esnaf ve sanatkara yönelik de iyileştirmelerin zaman kaybedilmeden yapılması. Paketin ekonomiye ve KOBİ’lere hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.