Bakan Varank, kentsel dönüşümde Akıllı Şehir uygulamasına geçilerek yeni yapılan yerlerin bina bazda değil alan bazda yapılmasının herkes için daha iyi olacağını ifade etti.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda yenilikler kendini göstermeye başladı. Öyle ki çarpık kentleşmenin olduğu şehirlerde kentsel dönüşüm uygulamalarının estetik açıdan yapılacağı bildirildi.

Şehrin karakteri ortaya çıkacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kentsel dönüşümde tasarımın önemini vurguladı. Varank, “Bina bazlı kentsel dönüşümle yetinmeyip alan bazlı kentsel dönüşümü teşvik edeceğiz. Planları, alt yapı ve üst yapı projelerini her şehrin asli karakterini güçlendirecek şekilde tasarlayacağız. Teknolojinin imkanlarını şehirlerimizde en üst şekilde kullanacak, akıllı şehirlerle yeni ufuklar açacağız. Vatandaşlarımızın günlük hayatını kolaylaştıran, belediye hizmetlerinden ulaşıma, binalardan cihazların yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz” diye söyledi.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen Türk Tasarım Danışma Konseyi ödül töreninde kürsüdeydi. Endüstriyel tasarımın çınarı olarak kabul edilen Profesör Önder Küçükerman’a Türk Tasarım Danışma Konseyi onur ödülünü verdi. Ödül töreninde konuşan Prof. Önder Küçükerman, “55 yıllık meslek hayatımda halk diplomasına imza attığım öğrencilerimi ve meslektaşlarımı onurlandırdınız.” diyerek Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti.

Tasarımın insana dokunan tarafı var

Bakan Varank, tasarımın insana dokunan yönünün olduğunu çocukluğumda anacığımın en beğendiği ve kullandığı ürünlerin estetik açıdan güzel olduğunu çocukluk hatırasıyla anlatarak ifade etti. Konuşmasının devamında Türkiye de 321 tasarım merkezi olduğunu, genç tasarımcılara tavsiyelerde bulundu. Tasarımcılarımızın önümüzdeki yıllarda kodlama, veri analizi, yapay zeka gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerini önemsiyoruz.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.