Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu endüstriyel kenevir üretimi ile ilgili konuşmalarından sonra ülkemizdeki birçok kurum ve şirket harekete geçti.

Kurumlar ve şirketlerin endüstriyel kenevir ile ilgili çalışmalara başlamasından önce yerli bir firmanın 3 yıldır çalışma yaptığı ortaya çıktı. Bu firmanın radyasyonu azaltacak kenevir kompozitler ile ilgili 3 yıldan bu yana çalışmalar yaptığı anlaşıldı.

Endüstriyel kenevir ile ilgili olarak firma sahibi Muzaffer Gökçimen açıklamasında şunları söyledi: “Kenevirin üretim tarafında değiliz biz endüstri tarafındayız. Savunma sanayinde ve kenevirin radyasyonu emdiğinden dolayı bu alanlarla ilgili çalışma yapmaktayız.

X-Ray cihazlarında da kullanılabiliyor

Firma sahibi Muzaffer Gökçimen, yapmış olduğu deneyde valiz kontrolü yapılan X-Ray cihazını kenevir karışımıyla kapladı ve çevreye yayılan radyasyonu kenevir lifinden yaptığı plakalarla azaltmayı başardı. Muzaffer Gökçimen, “hastanelerde tomografi cihazları çok kullanıldığı için radyasyonu önleyici plakalar ürettik. Kenevirin radyasyonu emmesinden dolayı plakaları kenevir karışımından elde ettik” dedi.

Firma endüstriyel kenevir lifini X-Ray cihazlarında kullanarak radyasyonu önlemeye çalıştı. Bununla da yetinmeyip askeri alanlar için zırh, ev ve bavul dezenfektanı geliştirdi. Ayrıca hastaneler için tomografi cihazlarının yaydığı radyasyonu azaltacak kompozit üretmeyi başardı. Ulusal ve küresel ölçekli 144 ülkeden patent alan şirket keneviri otomotiv yan sanayinde de kullanmayı hedefliyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.