Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizde kenevir üretimi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasından sonra kenevir üretiminin artırılacağı ve üretim izni verilen illerdeki çitfçiler çok mutlu oldular.

Kenevir üreten iller 19’a yükseldi

Kenevir yapısındaki maddeden dolayı yasaklı maddeler sınıfına girmektedir. Dünyada bazı ülkelerde kısıtlı bazı ülkelerde ise tamamen üretimi ve satışı yasaktır. Ülkemizde kenevir, uyuşturucu sınıfında olup üretimi yasaklanmış bitkilerdendir. 1933 yılından bu yana mevzuata bağlı olarak yapılan kenevir üretimi 29 Eylül 2016 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkındaki Yönetmeliği ile tabi kültür bitkisi kapsamına girdi. Yönetmelikle kenevir üreten iller kapsamından Şanlıurfa çıkartılarak Bartın ve Karabük illeri eklendi. Bakanlık izni ile kenevir üreten iller ise Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu ve Zonguldak şeklinde sıralanıyor.

Dünyada kenevir ticareti 4 milyar dolar

Dünyada çoğu ülkenin kenevir üretimini serbest bırakmasıyla kenevir pazarı hızla büyümeye başladı. Kenevirden lif ile kağıt ve yakacak ham maddesi üretiliyor. Tohumundan ise ilaç, kuş yemi ve yağ elde ediliyor. Grand View Research raporunda, 36 ülkede üretilen endüstriyel kenevir pazarı 2017 yılında 4 milyar dolar iken 2025 yılında 11 milyar dolar olması öngörülüyor. ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere kenevir üretiminde başı çekiyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.