İzmir Dijital Ticaret Zirvesi’nde KOBİ’leri ağırladı

Total
1
Shares

Ege Bölgesinde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelere dijital ticaretin inceliklerini anlatmak için düzenlenen ‘Dijital Ticaret Zirvesi’ İzmir’de geniş kapsamlı katılımla gerçekleşti.

Dijital dönüşümle yani e-ticaret, e-ihracat, e-dönüşümde alanının en iyilerini Egeli KOBİ’lerle buluşturan zirve SAP Türkiye ve TÜRKONFED birlikteliğiyle gerçekleşti.

Ekonominin lokomotifi e-ticaret ve e-ihracat olacak

Zirvenin ev sahipliği BASİFED üstlenirken, açılışta konuşan Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya Ösen, ülkemizin uluslararası arenada rekabet etmesi için teknolojisini üst seviyelere çıkarması gerektiğini belirtti.

Ösen konuşmasında, “Dün ekonomi lokomotifinin küçük bir vagonu olan e-ihracat ve e-ticaret yakın gelecekte lokomotifin kendisi olacak. Ülkemizde ve dünyada e-ticaret sektörü gelişmekte. Dünya perakende sektörünün içinde e-ticaret yüzde 10’u geçerek 2,5 trilyon dolara ulaştı. 2021 yılına kadar bu rakamın 4,5 trilyon dolara çıkması bekleniyor.” dedi.

Ülkemizde internet alışverişi artıyor

Konuşmasında ülkemiz internet pazarı hakkında Seda Kaya Ösen şöyle devam etti; “Türkiye’ye bakacak olursak yapılan araştırmalara göre ülkemiz 40 milyondan fazla kullanıcı kitlesiyle dünya genelinde önemli bir internet pazarı durumundadır. 2019 yılı için 70 milyar liralık bir ciro hedefi dillendirilirken, özellikle dünya alışveriş trendlerinin son yıllarda ülkemizde de rağbet görmesi, bu rakama ulaşılmasında önemli bir dinamik olacak.”

Ekonomi yeni teknolojilerle daha da büyüyecek

Dünya çapındaki müşteri portföyünün % 80’den fazlasını KOBİ’lerin olduğunu ifade eden SAP Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Öznal, yeni teknolojiyle bunun çok artacağını söyledi.

Yeni teknolojilerden yapay zeka, öğrenen makineler, nesnelerin interneti, gelişmiş analitikleri kullanan KOBİ’ler böylece akıllı işletme oluyorlar. Öznal, “SAP Türkiye olarak en büyük amacımız, Türk şirketlerinin global arenada dünya devi markalar yaratmasına katkı sağlamak ve KOBİ’lerin rekabet güçlerini artırmak. Dijital ekonomi çağında KOBİ’lerin rekabet gücünü artırabilmesi için bulut bilişim büyük fırsatlar sunuyor.” dedi.

Zirvenin diğer sunum konuları ise; ticaretin dijital hali, dijitalleşen dünyada akıllı işletme olmak, dijital ticaretin hukuki boyutu, dijital ticarette fırsatlar şeklinde sıralandı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
e-tahsilat nedir?

E-Tahsilat Nedir?

“E-tahsilat Nedir? ve E-tahsilat Yöntemleri Nelerdir?, E-tahsilat Nasıl Yapılır?” sorularına yanıt bulacağınız yazımızda, e-tahsilat hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylı bir şekilde anlatıyoruz. İşte bilmeniz gerekenler… E-Tahsilat Nedir? E-tahsilat, ödemeleri…
Okumaya Devam Et

ODTÜ’de robotlar kapıştı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, bu yıl 16.”Uluslararası ODTÜ Robot Günleri” etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinliğe katılan yarışmacılar, tasarladıkları robotların hünerlerini izleyenlere sundular. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nin kapılarını açtığı, ODTÜ…
Okumaya Devam Et