İTO Sicil Sorgulama

İTO Sicil Sorgulama

Total
0
Shares

Ticaret sicil numarasının sorgulanması şirketin geçerliliği ve hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunabilmesi için yapılan sorgulamadır. Bu yazımızda da İTO sicil sorgulama ve şifresiz ticaret sicil gazetesi sorgulama gibi konular üzerinde duracağız. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden anlatmaya başlayalım.

Kendi İşletmenizin Sicil Numarasını Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Eğer ki kendi firmanız için sicil numaranızı arıyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey bağlı olduğunuz ticaret odasının internet sitesine girip ardından online hizmetler bölümünde bulunan ito ticaret sicil numarası sorgulamasına tıklamaktır. Sicil sorgulama işleminde sizden talep edilen tek bilgi TC kimlik numaranızı girmek olur. TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra yapmanız gereken tek şey sorgula butonuna basarak sorgulamayı başlatmak ve ardından İTO sicil numaranızı görmektir.

Sicil numaranızı öğrenmek için yapmanız gereken bir başka teknik, bağlı bulunduğunuz ticaret odasının çağrı merkezini aramak ya da en yakın temsilciliğine gitmektir. Eğer ki ticaret sicil gazetenizi kaybetmediyseniz veya şirket açılışında doldurmuş olduğunuz dilekçeler hala sizde ya da muhasebecinizde ise sicil numaranızı bu şekilde de öğrenebilirsiniz.

Şifresiz Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama

Sorgulama işlemini gerçekleştireceğiniz firmanın sahibinin TC kimlik numarasını biliyorsanız ticaret sicil gazetesi sorgulaması için Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ne giriş yapabilir, ardından “ünvan sorgula” sayfasına giderek basitçe gerçekleştirebilirsiniz. Sayfa üzerinde sizden doğrulama kodu ve sorgulanmak istenen şirketin adı istenilecek. Şirket ismini yazdıktan sonra yüksek ihtimalle karşınıza birden fazla şirket çıkacaktır. Böyle bir şeyle karşılaştığınızda dikkat etmeniz gereken şey ismini yazdığınız şirketin bağlı bulunduğu il, ilçe ve faaliyet alanı gibi detaylara bakmanızdır. Sonrasında bu sayfada karşınıza gelen tablo da bulmak istediğiniz işletmenin ticaret sicil numarasını görebilirsiniz. Burada ticaret sicil numarası, şirketin gazete görüntüleri ve indekslerini rahatlıkla sorgulatabilirsiniz.

İTO Sicil Sorgulama

İstanbul Ticaret Odası’na bağlı bulunan bir firmanın sicil numarasını sorgulamak istediğiniz takdirde yapmanız gereken ilk şey şirket unvanına göre arama yapmaktır. İTO’nun web sitesine girdikten sonra “Firma Bilgileri – Sicil Kayıtlar – Ticaret Ünvanına Göre Arama” seçeneklerini takip ederek karşınıza gelen sayfaya ticaret unvanını yazabilir, ardından da şirketin ticaret sicil numarasının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
İşletme Giderleri

İşletme Giderleri

Bu içeriğimizde size işletme giderleri hakkında bilgi vererek, sabit giderler nelerdir, genel giderler nelerdir gibi soruları yanıtlayacağız. İşte işletme giderleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar: İşletme Açılış Giderleri İşletmenin açılışı…
Okumaya Devam Et
İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir? İş dünyasında belgelerde sahtecilik yapma yada sahte imza kullanılması gibi bazı hukuka aykırı durumların önlenmesi amacı ile imza sirküleri alınmaktadır. İmza sirküleri, şirket yetkililerinden imza örnekleri alınarak…
Okumaya Devam Et