Bakan Selçuk, Ankara’da düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019 Bilgilendirme Toplantısı’nda teşvik paketini detaylı şekilde açıkladı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, toplantının açılış konuşmasında; “Yeni teşvik ile devletimiz vatandaşlarımızın iş bulabilme olanaklarını arttırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığımızı göstermek istiyoruz.” dedi.

Aktif sigortalı çalışan 2 milyonu aştı

Ankara Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıda Bakan Selçuk, “Yeni teşviğin yanında mevcut çalışanlara ek olarak işe alınan her sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılamaya devam edeceğiz” diye söyledi.

2002 de Ankara’da aktif sigortalı çalışan sayısının 1 milyon iken bugün sigortalı çalışan sayısının 2 milyonu aştığına vurgu yapan Bakan Selçuk, “Biz büyük bir büyüme hedefiyle emin adımlarla yürümekteyiz” dedi.

İlave istihdam ilave ‘aş’ demek

Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yapılan yeni istihdam teşvik paketinin açıklandığını Ankara’da oluşan tablonun ülkemizin kalkınması ve gelişmesi anlamına geldiğini söyledi. Açıklanan teşvik paketiyle “Aile kurulmasını teşvik etmiş olacağız” söyleyen Selçuk, 2,5 milyon ilave istihdam 10 milyon kişiye ilave aş olduğunu söyledi.

Selçuk, “İnanıyoruz ki istihdam seferberliğiyle vatandaşlarımızın yüzü daha çok gülecek, evde daha çok aş olacak. Birlikte çok çalışıp, üreterek ülkemizi üst çıtaya yükselteceğiz. Bakanlığın aile tarafı ile ilgili olarak istihdamın güzel bir tarafı var, insanlar işe girdikten sonra evleniyorlar. Daha çok iş olunca daha çok aile kurmalarına yardımcı oluyoruz. Aile devlet ve millet olmanın en temel noktası ve vatandaşlarımıza sağladığımız istihdamla ailelerimizi de güçlendirmiş oluyoruz. İstihdam seferberliği hem işverenlerimiz hem de gençlerimiz için önemli fırsatlar sunuyor. Sahip olduğumuz genç nüfusumuz Türkiye’nin en büyük şansı geleceği, gücüdür. Bu gücü süratle istihdamın içine sokmalıyız.”

Teşvik Paketinin detayını açıkladı

Bakan Selçuk, “İşverenlerimiz her ilave istihdam için, 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücretini de devlet olarak biz karşılayacağız. Şartlar sağlanırsa, izleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz. Yeni teşvikle devletimiz vatandaşlarımızın iş bulabilme ihtimalini arttırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığımızı göstermek istiyoruz. İşverenlerimizle beraber elimizi taşın altına koyma ve sorumluluk alma vakti ve devletin tüm imkanlarını seferber ederek oluşturduğumuz teşvik paketleri sayesinde işverenlerimizin de istihdamı üst seviyelere çıkararak yerli alımlardan bahsettik, milli duruşlarının bir göstergesi olacaktır.” dedi.

İstihdam seferberliği ile işverenler de elini taşın altına koyuyor

Zehra Zümrüt Selçuk , “yeni teşviğin yanında;

• Mevcut çalışanlara ek olarak işe alınan her sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılamaya devam edeceğiz.
• 2016’da başlatılan asgari ücret desteğini bu yıl da devam ettiriyoruz.
• Geçen yıl 9 ay uygulan desteğin süresini bu yıl 12 aya çıkardık.
• 500 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerine 101 lira, 500’ün altında çalışanı olan iş yerlerine ise 150 lira asgari ücret desteği vermeye devam edeceğiz.
• Prime Esas Kazanç (PEK) tutarı üzerinden düzenli ödeme yapanlara 5 puan prim indirimi çalışan başına 128 ile 960 TL arasında işverenlerimizin yükünü hafifletiyor.
• 5 puana ilaveten 51 il ve 2 ilçede faaliyet gösteren işverenlere 6 puanlık indirim daha yapılıyor.
• Yurt dışına işçi götürenlere GSS priminde 5 puan indirim, Ar-Ge faaliyeti yürüten işverenlerle kültür yatırım ve girişim belgesi olanlara sigorta priminden yarıya yakın indirim gibi diğer bakanlıklarla yürütülen özellikli teşviklerin sürdüğünü kaydetti.”

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.