Uluslararası Para Fonu (IMF), 2019 – 2020 yılları için ülkeler arasındaki ticari gerginlikten dolayı dünyadaki ekonomik büyüme tahminini aşağı çekti.

Dünya ekonomisi daralacak

Dünya ekonomisi 2019 yılında daralacak. Bu saptama Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan Dünyada Ekonomik Görünüm raporunda yer aldı. Rapor 2019 yılı için karamsar bir tablo çizdi. Dünya ekonomik forumuna ev sahipliği yapan Davos’ta IMF Başkanı Christine Lagarde, ‘Dünya ekonomisi beklenenden daha yavaş büyüyor ve riskler artıyor’ değerlendirmesiyle raporu özetledi.

IMF, 2019 – 2020 yılları için küresel ekonomik büyüme tahminini geçen Ekim ayındaki gibi bir kez daha aşağı çekti. Dünyada ekonomik büyümenin 2019 da yüzde 3.5 2020 yılında ise yüzde 3.6 olması bekleniyor. 2018 yılında dünyada ekonomik büyüme yüzde 3.7 idi. Raporda giderek artan ticari gerginliklerin dünya ekonomisi açısından ciddi bir tehdit olduğunun altı çizildi.

ABD ve ÇİN arasındaki ekonomi savaşları tüm Dünya’yı etkiliyor.

Ekonomi savaşları ABD ve Çin’i etkiledi

Raporda Amerika Birleşik Devletleri’nde faiz oranlarındaki artışların özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomisine yaptığı olumsuz etkilerine de dikkat çekildi. Rapora göre İngiltere’nin Avrupa Birliğinden sancılı geçen ayrılma süreci, İtalya’nın içinde bulunduğu mali güçlüklerde Avrupa’da ekonomik büyümeyi tehdit ediyor. Avro bölgesindeki ekonomik büyüme geçen yıl 2,2 iken bu yıl 1,6 oranında olması bekleniyor. Buda ekonomik büyümede daralma olacağını gösteriyor.

Dünyanın en büyük ekonomisi olarak bilinen ABD’nin içinde bulunduğu durum pekte iyi görünmüyor. ABD, 2018 yılında 2,9 oranında büyümüştü. Bu yılki tahmin ise 2,5 olması öngörülüyor. Çin ekonomisindeki büyümenin de yavaşlayacağı tahmin ediliyor. Çin 2018 de 6,6 olan ekonomik büyümenin bu yıl ise 6,2 olarak bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise büyümenin yüzde 4,5 olması beklenirken 2018 yılındaki büyüme oranı yüzde 4.7 olmuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.