Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in öncülüğünde Erzurum’da düzenlenen “KOBİ İhracat Seferberliği” eğitim programı ile KOBİ’ler dışa daha rahat açılacak.

TİM Genel Sekreteri Alkin, ‘KOBİ İhracatçılar Seferberliği’ eğitim programı sayesinde ihracatta güçlük çeken KOBİ kalmayacak, dedi.

Ülke genelinde ‘ihracat seferberliği’

TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, “Türkiye’nin dört bir yanında ‘KOBİ İhracatçılar Seferberliği’ ile bir işletmenin ilk defa ihracata yönelmesi durumunda yapılması gerekenler ve ne tür destekler sağlandığı konularında eğitim veriyoruz” dedi.
Erzurum’da yapılan toplantıya girişimci üniversite öğrencilerinin yanı sıra çok miktarda KOBİ katıldı. Toplantıda ayrıca “Doğu Anadolu’daki KOBİ’lere ihracat destekleri, ihracat finansmanı ve Türk Eximbank kredileri, e-İhracat Pazar Analizi, TİM-TEB Girişim Evi tanıtımı ve destek programları” ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Ülkemizde 83 bin ihracatçı var

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) sistemine kayıtlı olan 4 milyona yakın işletme olduğunu aktaran Prof. Dr. Alkin, ülke çapında ise 83 bin ihracatçı firma bulunduğunu söyledi.
Alkin, “TİM olarak Türkiye’nin dört bir yanında ‘KOBİ İhracat Seferberliği’ eğitim programı düzenleyerek, bölgedeki girişimcileri ihracata özendirecek şekilde, bir işletmenin ilk defa ihracata yönelmesi durumunda yapılması gerekenler ve ne tür destekler sağlandığı konularında eğitim veriyoruz.” dedi.

İhracatı teşvik etmek için yapılan eğitim programına Ticaret Bakanlığı, KOSGEB, Türk Eximbank ve ilgili kuruluşları buluşturarak KOBİ’lere ihracat usul ve esasları, KOSGEB programları ve Eximbank’ın sağladığı finans destekleri hakkında bilgi verildi.

“Amacımız her bölgedeki ihracatçı sayısını artırmak”

Alkin, kayıtlı ihracatçı firma sayısını artırarak yeni firmalar eklemeyi hedeflediklerini, “Programda yükseköğretim okullarından mezun olacak genç girişimcilerimiz var, bu kişilere Teknoparkla girişim evlerinde nasıl girişimci ve ihracatçı olacaklarına dair eğitimler veriyoruz. Bu tür programlar sayesinde bölgemizdeki KOBİ ve üniversiteden mezun olacak genç girişimcileri motive ediyoruz. Amacımız her bölgedeki ihracatçı sayısını artırmak” ifadelerini kullandı.

Başkan Tanrıver, ‘KOBİ İhracat Seferberliği’ ile ihracat daha kolay olacak

TİM, birinci programı Gaziantep’te yapmıştı

“TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi” adıyla yapılan ilk programın Gaziantep’te olduğunu aktaran Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Başkanı Ethem Tanrıver, ikincisi olan “TİM Doğu Anadolu Meclisi” toplantının DAİB ev sahipliğinde memleketleri Erzurum’da yapıldığını aktardı. Tanrıver, açık iletişim platformu şeklinde yapılan meclislerin çok yararlı olduğunu söyledi.

İhracat yapan firmaların sorunlarına çözüm yollarının konuşulduğu programa kamudan üst düzey yöneticilerde katıldı. Tanrıver, “TİM Doğu Anadolu Meclisi’nde ihracatçıların tüm sorunları ele alındı. Program çok başarılı geçti. Türkiye’de 15 senedir yükselen ihracat ivmesi var. KOBİ’lerin ihracat içindeki payını artırabilmek amacıyla ‘KOBİ İhracat Seferberliği’ başlatıldı.” şeklinde konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.