Cumhuriyet tarihinin şu ana kadar ki yıllık en fazla ihracatı 2018 de yapıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın verdiği bilgilere göre 2018 yılında 168,1 milyar dolar ihracat yapıldı. Böylece Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatı gerçekleşmiş oldu.

2018 yılında en fazla ihracat yapılan ülkeler ise; Almanya, İngiltere, İtalya oldu. Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımız geçen yıla oranla %13.7 artarak 84.1 milyar dolara yükselirken ihracatımızın yarısının AB ülkelerine yapıldığı sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Bakan Pekcan, bakanlık nezdinde ticari ilişkilerimizi daha da güçlendirerek yeni pazarlara ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. Bu pazarlardan Afrika kıtasına ihracatımız geçen yıla oranla %24 artarken, Latin Amerika ihracatımız %35.6 oranında artmıştır, diye söyledi. İhracatta merkez ülke diye belirlediğimiz Meksika’ya %36, Hindistan’a ise ihracatımız %48 artış göstermiştir.

İthalata gelince 2018 yılında rakamlarda güzel değişiklikler olduğu görülüyor. İthalat %4,6 düşerek 223.1 milyar dolar olmuştur. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %75.3 olmuştur.

Sevindirici Gelişmeler Yaşanıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dış ticaret rakamları ile ilgili şunları söyledi;” Takip etmemiz gereken bir diğer gösterge de tüm mal ve hizmet dış ticaretimizi bir bütün olarak değerlendirdiğimiz genişletilmiş dış ticaret rakamlarımızdır. Mal ve hizmet ticareti birlikte değerlendirildiğinde, net ihracat rakamlarımızı ve bavul ticaretini eklediğimizde; 2018 yılının ilk 10 ayında genişletilmiş ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 91.1 olup, yıllık rakamlar Şubat ayında açıklanmakla beraber yüzde 90’lar civarında olmasını bekliyoruz. Bu çok çok önemli ve sevindirici bir gelişmedir.” dedi.

İhracat rekorunu kırmamızda TİM başkanlarımı ve bütün ihracat ailemizi kutluyorum. Ülke olarak zor dönemlerden geçerken ihracatımızı yükseltmek güzel bir gelişme, 2019 da bu başarıyı tekrarlamalarını temenni ediyorum.

Hükümet sisteminin yenilenmesi, bakanlığımızın verdiği destekler dış ticaretimize olumlu etkilemiştir. İhracatı artıracak çalışmaları işverenlerle birlikte uzun vadeye yaymak için çalışmalar yapıyoruz. İhracatı artırmaya yönelik Yenilikçi Ticaret Platformu kurduk, Türkiye Ticaret Merkezleri ile destek oluyoruz, diye konuştu.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.