Yerli ve milli imkanlarla yapılan ilk insansız balon sistemimiz ‘DORUK’ Temmuz ayına kadar göklerde olacağı ifade edildi.

Milli olanaklarla üretilen ilk balon sistemi olan DORUK, ülkemiz sınırlarının gözetleme işini yerine getirecek.

Sınıra zeplinle gözetleme sistemi

ASELSAN tarafından üretilen, adına ise ‘DORUK’ denilen zeplin bin metre yüksekliğe çıktığı gibi bir hafta boyunca havada kalabilme özelliğiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Keşif gözetleme ve istihbarat imkanı sağlayacak olan DORUK, Temmuzda saha testi yapacak.

Orduya teslimi Eylülde olacak

Gözetleme ve istihbarat sistemi olarak kullanılacak olan DORUK, ilk olarak Hatay’da bir sınır karakoluna kurulacak ve Eylül ayında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi öngörülüyor. Sert rüzgârlara, hafif atışlara dayanıklı olan zeplinler sınırdan uyuşturucu ve insan kaçakçıları ile teröristlerin gerçek zamanlı görüntülerini çekerek harekât merkezine gönderecek.

Özellikleriyle dikkat çekiyor

DORUK, 150kg kapasiteli, 1000 metre irtifaya çıkabilen, -30 ile +60 derece sıcaklığa dayanabilen, uzunluğu 18 – 28 metre arasında olabilen, havada bir hafta kalabilen, 1700 metreküp hacime sahip olma özellikleriyle dikkat çekiyor. Geniş alanda gözetleme yapabilen DORUK, 360 derece dönüş yapabilerek izlediği yeri çeşitli yönleriyle kayıt yapabiliyor.

Sınır güvenliğinden farklı alanlarda da kullanılabiliyor

İnsansız hava zeplini Doruk, sınır güvenliğinin yanı sıra orman yangınlarının gözetlenmesi, limanların ve trafiğin izlenmesi, acil durum veya doğal afetlerde haberleşme yapılabileceği gibi baz istasyonu görevlerini de üstlenecek.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.