Ev hanımlarına KOSGEB’ten faizsiz destek

Total
0
Shares

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev hanımlarının iş kurmalarına yardımcı olmak adına KOSGEB aracılığıyla faizsiz kredi desteği veriyor.

KOSGEB’in Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı onayıyla sağlamış olduğu toplam kredi desteği 150 bin lirayı bulurken bu desteğin 100 bin lirası faizsiz kredi olarak ev hanımlarına verilmektedir.

Amaç ev hanımlarını iş hayatında görmek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, evin içine tıkılıp kalan kadınlarımızı iş hayatında görmek istemektedir. KOSGEB aracılığıyla iş kurmak isteyen ev hanımlarına girişimcilik kursu verilmektedir. Kursta başarılı olanlar bakanlığın verdiği 15 bin liralık Girişimcilik Kredisi’ni almaya hak kazanır. Faizsiz olan, geri ödemesi 2 yıl sonra başlayan ve 8 yılda geri ödemesi yapılan Girişimcilik Kredisi sadece iş kurmak isteyen kadınlara veriliyor. Kredi başvuruları bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına şahsen yapılmaktadır.

Krediden işini büyütmek isteyen kadınlar da yararlanıyor

İŞKUR ile ortak hareket edilen iş yeri açma desteği kadınlarımıza 50 bin liraya kadar hibe olanağı sunmaktadır. Krediden işini büyütmek isteyen kadınlar 100 bin liraya kadar faizsiz şekilde alabilir. Verilen kredilerin asıl amacı ev hanımlarının iş hayatına girmesi ve ekonomiye katma değer sağlamasıdır.

Kimler, ne kadar hibe alabilir?

KOSGEB, ev hanımlarına desteğini %70’den %80’e çıkarırken 32 saatlik uygulamalı girişimcilik belgesine sahip olmaları gerekir. Kurs sonrası hazırlanan iş kurma planı ve gerekli belgelerle birlikte KOSGEB’e sunulur. Onay verilen planlar 50 bin lira hibe almaya hak kazanırlar. Yılda 5 bin kişiye verilen desteği alanların 2 bin 500’ü işini kurmak isteyen kadınlarımızdır.

Destekler sayesinde ev hanımlarımız kendi işini kurmaktadır. Ev hanımları 150 bin liraya kadar destekten yararlanırken bunun 50 bin lirası hibe 100 bin lirası ise faizsiz kredi şeklindedir. Verilen kredinin cazip yanı ise 2 yıl sonra ödemeye başlanmasıdır.

Hibe verilen alanlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

    Makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı
•    Suyun toplanması, arıtılması ve dağıtılması
    İçeceklerin imalatı
•    Giyim eşyalarının imalatı
•    Bina inşaatı
•    Özel inşaat faaliyetleri
    Kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı
    Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı
•    Ana metal sanayii
•    Bilgisayar, elektronik ve optik ürünlerin imalatı
•    Gıda ürünlerinin imalatı

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KOBİ’leri İlgilendiren Millete Sesleniş Konuşması: Yeni Corona Virüsü Tedbir Kararları Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Mart 2020 Pazartesi tarihli kabine toplantısı sonrasında “millete sesleniş” konuşması ile yeni corona virüsü kararları üzerine alınan tedbirleri açıkladı. Corona virüsü tanısı konulan kişi sayısı…
Okumaya Devam Et