E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

Total
0
Shares

E-Fatura Nedir?

E-fatura adından da anlaşılacağı üzere faturaların elektronik ortamda kesilip kağıt israfında bulunmadan karşı tarafa yine elektronik ortamda gönderilmesidir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından formatı ve standardı belirlenen e-fatura ülkemizde 397 sıra nolu VUK tebliği ile 5 Mart 2010 tarihi ile hayata geçirilip uygulamaya konulmuştur. 

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-faturaya geçmek isteyen işletmelerin öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuru yaparak kayıt yaptırıp, aktivasyon sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Peki bu süreç hangi adımlardan oluşur?

Mali Mühür Temini: Mali Mühür sertifikası e-fatura için şirketlerin edinmesi gereken, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen elektronik bir mühürdür. Bunun için Kamu Sertifikasyon Merkezi internet sitesine girerek başvuru yapıp ücret ödemesini tamamladıktan sonra 3-10 gün arasında sertifikaya sahip olabilirsiniz. 

Online İşlemler: Mali Mühür alan işletmeler telefon, adres gibi gerekli bilgilerini online olarak Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin sitesinden güncelleyebilirler. 

E-Fatura Başvurusu: E-Fatura kullanmak isteyen işletmeler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesine girerek “e-fatura canlı ortam başvuru” formunu doldurup başvuru yapabilirler. Başvurunun kontrolü için ise başvuru sorgulama ekranından başvuru kaydınızı inceleyebilirsiniz. 

E-Fatura Aktivasyonu: Son adım olan e-fatura aktivasyonunda, e-fatura gönderip almak için oluşturduğunuz hesabı aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun için yapacağınız işlem çok kolay. Bilgisayarınıza indireceğiniz e-fatura programını çalıştırarak mali mührünüzü kullanmanız gerekmektedir. Böylece hesabı aktive ederek sisteme giriş yapmış olacaksınız. 

E-Faturanın Avantajları

E-fatura birçok bakımdan işletmelere avantaj sağlamaktadır. Genel olarak belirtmek gerekirse e-faturanın işletmelere getirdiği avantajlar şu şekildedir;

  • İşlem maliyetlerini azaltır. 
  • Kargo, kağıt, fiziksel arşiv gibi maliyetleri azaltır. 
  • Faturaların güvenle saklanmasını sağlar
  • Hız bakımından zaman tasarrufu sağlar

E-Fatura Mükellefi Nedir?

E-fatura adından da anlaşılacağı üzere faturaların elektronik ortamda kesilip kağıt israfında bulunmadan karşı tarafa yine elektronik ortamda gönderilmesidir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından formatı ve standardı belirlenen e-fatura ülkemizde 397 sıra nolu VUK tebliği ile 5 Mart 2010 tarihi ile hayata geçirilip uygulamaya konulmuştır. 

Peki kimler E-fatura mükellefidir?

E-fatura mükellefi e-fatura kullanması yasalarla belirlenmiş kişilerdir. 2018 yılı ve sonrası brüt satış hasılatı 10 milyon ve üzeri olan firmalar ile internet ortamında brüt satış hasılatı 5 milyon ve üzeri olan firmaların en geç 01.01.2020 itibari ile e-defter ve e-fatura kullanmaları gerekmektedir. E-fatura kullanmaları zorunlu olan mükellef  firmaların e-faturaya geçmemesi durumunda VUK’nda belirtilen cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. 

*Daha detaylı bilgi almak için e-fatura mükellefi nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir? İş dünyasında belgelerde sahtecilik yapma yada sahte imza kullanılması gibi bazı hukuka aykırı durumların önlenmesi amacı ile imza sirküleri alınmaktadır. İmza sirküleri, şirket yetkililerinden imza örnekleri alınarak…
Okumaya Devam Et