e-arsiv-fatura

e-Arşiv Fatura Nedir?

Total
0
Shares

“e-Arşiv Fatura nedir ve ne işe yarar?” sorularına yanıt bulacağınız yazımızda, e-Arşiv Fatura hakkında işinize yarayacak bilgileri detaylı şekilde anlatıyoruz. İşte e-Arşiv Fatura hakkında bilmeniz gerekenler:

 

e-Arşiv Fatura Nedir?

e-Arşiv fatura, Vergi Usul Kanunu uyarınca faturaların, 433 numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde bahsedilen koşullara uygun olarak elektronik ortamda düzenlenmesi ve muhafaza ile ibraz edilmesine olanak sağlayan uygulamadır. e-Arşiv fatura, kağıt fatura işlemlerini elektronik ortama taşır. Uygulama sayesinde faturalar elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilir, oluşturulur, e-posta yoluyla iletilir ve raporlanır.

e-Arşiv Faturanın Sağladığı Avantajlar

 • e-Arşiv fatura uygulaması sayesinde faturaların hepsi kanuni süre boyunca elektronik ortamda saklanırlar.
 • e-Arşiv fatura uygulaması sayesinde firmalar faturaları müşterilerine elektronik ortamdan veya talep edilirse kağıt olarak da ulaştırabilirler.
 • e-Arşiv fatura uygulaması sayesinde firmalar tasnif, arşivleme, zaman ve işçilik maliyetlerini azaltırlar.

e-Arşiv Fatura Başvuru ve Kullanım Yöntemleri

e-Arşiv fatura uygulamasından yararlanabilmek için mükellefler 397 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile getirilen e-Fatura Uygulaması’na kayıtlı olmalıdırlar. Kayıtlı olan mükelleflerin iki yöntemi vardır: Özel entegrasyon yöntemi ile bilgi işlem sistemi entegrasyonu yöntemi.

Özel entegrasyon yönteminde;

 • Mükellefler yetkili başkanlıktan özel entegrasyon izni alır.
 • Mükellefler e-Arşiv fatura uygulamasına erişmek için bilgi işlem sistemini kullanır.
 • Bu aşamadan sonra mükelleflerin mali mühür sertifikası ile entegratör firmalara başvuru yapması gerekir.

Bilgi işlem sistemi entegrasyon yönteminde;

 • Firmalar kendi bilgi işlem sistemlerinin kullanımı uygun olan kullanıcılar e-Arşiv fatura uygulamasını direkt kendi bilgi işlem sistemleri yoluyla kullanabilmektedirler. Burada tek koşul, gerekli entegrasyonun uygulanmasıdır.

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Arasındaki Fark Nedir?

e-Fatura ile e-Arşiv fatura aynı şey değildir. Aralarında bazı farklar bulunmaktadır. Bu farklar:

 • e-Faturanın kağıt baskısı hukuken değerli değildir, e-Arşiv fatura ise elektronik belge olarak basılır.
 • e-Arşiv faturada GİB’e rapor verilir, e-Faturada ise GİB yalnızca aracılık işlevindedir.
 • e-Faturada format zorunluyken, e-Arşiv faturada ise serbest format kullanılmaktadır.
 • e-Faturada mali mühür kullanılırken, e-Arşiv faturada zaman dalgası ve mali mühür ile tasdik edilip muhafaza altına alınmaktadır.
 • e-Faturanın kullanımı belirli durumlarda zorunludur, e-Arşiv faturanın kullanımı isteğe bağlıdır. Ancak internetten satış yapanlar için e-Arşiv fatura zorunludur.
 • e-Faturada GİB ya da özel entegratör kullanılmaktadır, e-Arşiv faturada ise özel entegratör ya da firmanın kendi bilgi sistemi kullanılmaktadır.

e-Arşiv Fatura nedir ve faydaları nelerdir artık biliyorsunuz. Eğer e-Dönüşüm sistemleri hakkında da detaylı bilgi edinmek isterseniz ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
İşletme Giderleri

İşletme Giderleri

Bu içeriğimizde size işletme giderleri hakkında bilgi vererek, sabit giderler nelerdir, genel giderler nelerdir gibi soruları yanıtlayacağız. İşte işletme giderleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar: İşletme Açılış Giderleri İşletmenin açılışı…
Okumaya Devam Et
İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir? İş dünyasında belgelerde sahtecilik yapma yada sahte imza kullanılması gibi bazı hukuka aykırı durumların önlenmesi amacı ile imza sirküleri alınmaktadır. İmza sirküleri, şirket yetkililerinden imza örnekleri alınarak…
Okumaya Devam Et