İnşaat, mobilya, otomotiv ve beyaz eşya sektörleri moral buldu. Hükümetin attığı adım, “tam zamanında geldi” diye değerlendirildi.

Enflasyonla mücadeleyi desteklemek ve piyasayı canlandırmak üzere hükümetin aldığı ve yıl sonuna kadar sürecek olan “vergi indirimi” kararı sektörlere moral verdi. “Tam zamanında geldi” denilen indirimlerin piyasaya güven ve moral vereceği ifade edildi. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ı önceki gün açıkladığı 4 sektöre ilişkin vergi indirimleri ile ilgili dün de şu değerlendirmeler yapıldı: Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay: İnşaat, mobilya, otomotiv ve beyaz eşya sektöründe 6 balıkta açıklanan vergi indirimleri önemli bir ticari hareketlilik sağlayacak. Yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek vergi indirim uygulamalarıyla piyasalarda ihtiyaç duyulan güven ve moral yükselecek, vatandaşın alım gücünün de artmasıyla birlikte ekonomideki çarklar hızlanacak. Sektörlerimizin talep ve önerileri doğrultusunda vergi indirimleriyle iç piyasanın hareketlenmesine olanak sağlayan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’a ve hükümetimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Otomobilde 21 bin 500 liraya kadar indirim olacak
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu: 1600 CC altı motorlu binek araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirimi mutlulukla karşılıyoruz. 2018 yılı otomotiv sektöründe pazar hiç beklenmedik bir şekilde ilk 10 ayda yüzde 30 civarında daraldı, oysa yıl başlarken beklentimiz bir önceki yıla yakın rakamlarda 900-950 bin seviyelerinde gerçekleşeceği yönündeydi. Özellikle eylül ayında daralma yüzde 68’i bulmuştu, ekim ayında ise daralma yüzde 70’in üstüne çıktı. Ekonomimizin en büyük sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv sektöründe uygulanan bu ÖTV indirimini çok olumlu buluyoruz. Otomobil fiyatlarında artan kur baskısının azaltılmasında da etkisi olacaktır. ÖTV düzenlemesi sonucu ilgili araçlara yaklaşık olarak 10.000 TL’den 21.500 TL’ye kadar indirim yansıyacaktır. ÖTV indirimi ile yıl sonu satış rakamlarında 600-650 bin bandının yakalanmasına vesile olacak.

Sektör derin bir nefes alacak
Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Haydar Yenigün: Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler doğrultusunda çok hızlı bir şekilde sektöre yaşam enerjisi verecek ÖTV ve KDV indirimlerini içeren bir dizi adımlar atıldı. Alınan bu isabetli kararları otomotiv sektörü için hayati bir destek olarak nitelendiriyoruz. Sektör derin bir nefes alacak. Bizi ilk görüşmeden bu yana can kulağıyla dinleyen ve sektörün tüm sorunlarını büyük bir ciddiyetle ele alan başta Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve bizi can kulağıyla dinleyen bakan yardımcılarımız teşekkürü özellikle bir borç biliyorum.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş: “Bu indirimle birlikte pazarın canlanması dolayısıyla artacak satışlar, devletin vergi gelirine de katkı sağlayacaktır. Ekonominin yeniden canlanmasına katkıda bulunacak bu indirim, stokların erimesi ile sektöre bir miktar nefes aldıracaktır. Renault olarak biz de 2018 yılı için toplam pazar liderlik hedefimizi sürdürüyoruz.”

“Mobilyada yüzde 10’luk indirim yapacağız”
Mobilya Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç: “Geçen yıl KDV indirimi sayesinde gerçekleşen yüzde 30 civarındaki büyüme sonrası bu yılın 10 ayında iç satışlarda yüzde 11’lik gerileme yaşadık. KDV indirimi hem bizim hem de tüketicinin imdadına yetişti. Yüzde 11’lik daralmanın telafisi için büyük fırsat sunacak. Fiyatlarda daha önce yüzde 10 indirim yapmıştık. KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesiyle yüzde 10 indirim daha yapacağız. Sektörü çok motive edici bir hamle oldu.”

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği Başkanı Nuri Gürcan: “Sektörün eski canlılığı ve dinamizmini yakalamak adına KDV indirimi sektör tarafından dört gözle bekleniyordu. KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi, sektörü içinde bulunduğu daralmadan çıkarıp eski hacmine geri getirecektir. Konut sektöründeki teşvik ve indirimler de mobilya sektörüne olumlu yansıyacak, bu sayede sektörün, ekonomik daralmadaki durumdan kurtulacak. KDV indirimi sadece üretici için değil, tüketici için de büyük avantaj. Mobilya alımı için bekleyenler harekete geçececek.

İzmir Mobilyacılar Odası Başkanı Hasan Özkoparan: Mobilyada KDV indirimini sevinçle karşıladık. İndirim kararına sevinen esnafın 2 aylık süreyi çok kısa buldu. Mobilyada KDV indiriminin faydası geçtiğimiz yıllarda yapılan uygulamalarda görüldü. Binlerce üreticimizi, binlerce tüketicimizi memnun eden bu uygulama kalıcı olsun herkes mutlu olsun. En azından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, 2023 te, bugünkünden çok farklı, çok daha kalkınmış bir Türkiye ye ulaşana dek KDV indirimi devam etsin.”

Doğtaş Kelebek Mobilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Davut Doğan: Dalgalanan kur ve buna bağlı pazarda yaşanan daralma sonucu TÜİK verilerine göre; Türk mobilya sektörü yüzde 6 küçüldü. Ancak hayata geçirilen ekonomik tedbirler olumlu sonuçlar vermeye başladı. Gerekli müdahalelerin yapılması ve kamudaki tasarruf tedbirlerinin hayata geçirilmesi ile dövizin tansiyonu düştü. Tüm yurt çapında başlatılan indirim seferberliği ile de ‘Enflasyonla Mücadele Programı’ başladı. Bu nedenle 2019’dan daha umutluyuz.

Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak: “KDV indiriminin %8’e düşürülmesi sektör için çok önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Geçen sene aldığımız sonuçlara baktığımızda devletin yapmış olduğu KDV indirimini çok yerinde ve değerli buluyoruz. 2017 yılının satış rakamları gösteriyor ki, yüzde 10 daha az ödeyen tüketiciler sayesinde 2 milyar dolarlık bir ek satış sağlandı. Üstelik KDV indirimi sadece mobilya fiyatlarını düşürmekle kalmıyor aynı zamanda üretim kapasitesini arttırarak istihdam oranını yükseltiyor. Bu durum ise üretici ve markaların yeni pazar ve bayi yatırımlarına yönlendirerek büyük bir ekonomik havuz yaratıyor. Biz Loda Mobilya olarak tüm mağaza ve ürün gruplarında KDV indirimini uygulamaya başladık. Bu noktada evini yenilemek isteyen ya da yeni evlenecek çiftlerin bu fırsatı değerlendireceğini düşünüyorum.”


KAYNAK: www.istekobi.com.tr

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.