Çekin günü geçerse ne olur

Çekin Günü Geçerse Ne Olur?

Total
0
Shares

Bir ödeme aracı olan çek, ticari hayatta yaygın olarak kullanımı ile doğru orantılı olarak pek çok soruyu da akıllara getirmektedir. Bu yazımızda ibraz süresi, ibraz süresi geçen çeklerin durumu, çekin günü geçerse ne olur? gibi sorulara cevaplar arayacağız. Çek hakkında daha detaylı bilgi isterseniz, “çek nedir?” yazımıza da göz atabilirsiniz. 

Çekin İbrazı

Çek bir ödeme aracı olarak ticaret hayatından yaygın olarak kullanılan kıymetli bir evraktır. Çekin üzerinde yer alan tarih,çekin ibraz edileceği yani ödeneceği günü belirtmektedir ve çok önemlidir. İbraz kelimesi çekin bankaya ödeme almak için sunulması demektir. Yani çekler bankadan ibraz ettirilir. Peki bu ibraz nasıl olur? Çek üç şekilde ibraz ettirilebilir;

 1. Hesabın bulunduğu banka şubesine
 2. İlgili bankanın başka bir şubesine
 3. Takas odasına

Çekler ilgili yani muhatap banka dışında bir başka bankaya ibraz ettirilemez sadece takas odasına verilen çekler ibraz yerine geçer. 

Çekin Ödeme Süresi

Çekin ödeme süresi ile ilgili farklı durumlar vardır. Bunlar;

 • Eğer çek düzenlendiği yerde ödenecekse yani aynı şehir sınırları içerisinde ibraz edilecekse süresi 10 gündür.
 • Eğer çek düzenlendiği yerin sınırları dışında fakat aynı kıtada ibraz edilecekse süresi 30 takvim günüdür.
 • Eğer çek ayrı kıtalarda düzenlenip ibraz edilecekse ibraz süresi 90 takvim günüdür.

Çekin Günü Geçerse Ne Olur?

Çek süresi içerisinde ilgili bankaya veya takas odasına ibraz ettirilmemiş ise belirli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bunlar;

 • Çek süresi içerisinde hamili tarafından bankaya ibraz edilmezse bankanın ödeme sorumluluğu ortadan kalkar. Eğer çeki düzenleyen çekten caymamış ise banka ilk 6 ay içerisinde isterse ödeme yapabilir. 
 • Çeki düzenleyenin çekten cayma hakkı doğar. Bu durumda çek karşılıksız dahi olsa yasal bir işlem başlatılamaz, karşılıksız çek hükümleri uygulanamaz.
 • Vadesi geçen çek adi senet hükmünde olup ödenmesi konusu tamamen çeki yazan kişi yada kurumun insiyatifindedir. 

Türk Ticaret Kanunu 808. Maddesi “ zamanında ibraz edilmiş olan çekin ödenmemiş olduğu ve ödememe hali;

 1. Resmi bir belge “protesto” ile,
 2. Muhatap tarafından, ibraz günü de gösterilmek suretiyle çekin üzerine yazılmış tarihli bir beyanla,
 3.  Bir takas odasının, çek zamanında teslim edildiği halde ödenmediğini tespit eden tarihli bir beyanıyla, sabit bulunduğu takdirde hamil; cirantalar, düzenleyen ve diğer çek borçlularına karşı başvurma haklarını kullanabilir” hükmünü amirdir.

Bankalar çekin ödenmesi ile ilgili olarak son ödeme günü saat 16:30’a kadar işlemleri devam ettirirler. Çekin ibraz edileceği hesapta yeterli tutar yok ise çekin arkasına “karşılıksız” ibaresi yazılır. Karşılıksız çekler için 2125 TL ödeme yapar. Vaktinde ibraz edilip karşılığı olmayan çeklerin her sayfası için muhatap banka 1345 TL ödemekle yükümlüdür. Çeki ibraz eden kişi çekin neden ödenmediği ile ilgili olarak banka görevlisine çekin arkasına detaylı olarak açıklama yazdırmak durumundadır. Vadesi içerisinde ödenmeyen çeklerle ilgili banka tarafından çeki yazana ihtar çekilir, ödenmemesi durumunda ise icra yolu ile dava açılabilir. Dava sonucunda çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı verilir. Buna rağmen çek kullanırsa 1-3 yıl arası hapis cezası ile cezalandırılır. 

Arkası Ciro Edilen Çekin Ödenmemesi 

Çekin ciro edilmesi mal yada hizmet karşılığı olarak çekin arkasının imzalanarak veya kaşelenerek karşı tarafa verilmesi demektir. Çek birden çok kişi tarafından ciro edilebilmektedir. Çekin arkasını ciro eden her şahıs ve kurum çekten ortak sorumludur. Arkası cirolu çekin ödenmemesi durumunda çeki alan son kullanıcı arkadaki imza sahibi cirantalardan alacağının tahsilini isteyebilir.

Çekin ödeme günü geldiğinde ve hesapta para yoksa çek karşılıksız olmaktadır. Bu durumda çekin hamili keşideciye 10 günlük süre tanıyabilir ve bu süre içinde çekin arkası yazılmadan beklenebilir. Eğer 10 gün sonunda çek hala ödenmemiş ise hukuki işlemlere bir an evvel başlanır. Çe ne kadar uzun süre karşılıksız olarak işlem yapılmadan kalırsa değeri o ölçüde düşer. 

Çek ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz Çek Nedir? yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir
İşletme Giderleri

İşletme Giderleri

Bu içeriğimizde size işletme giderleri hakkında bilgi vererek, sabit giderler nelerdir, genel giderler nelerdir gibi soruları yanıtlayacağız. İşte işletme giderleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar: İşletme Açılış Giderleri İşletmenin açılışı…
Okumaya Devam Et
İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir? İş dünyasında belgelerde sahtecilik yapma yada sahte imza kullanılması gibi bazı hukuka aykırı durumların önlenmesi amacı ile imza sirküleri alınmaktadır. İmza sirküleri, şirket yetkililerinden imza örnekleri alınarak…
Okumaya Devam Et
Fiyat Teklifi Örneği

Fiyat Teklifi Örneği

Fiyat teklifi bazı firmalar için vakit kaybı olarak değerlendirilse bile doğru bir şekilde hazırlandığında başarısız bir şekilde giden görüşmenin seyrini değiştirebilecek önemli bir özelliğe sahiptir. Peki başarılı satışların oluşmasını sağlayacak…
Okumaya Devam Et