Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 Günlük Eylem Planı’nda yapılmasını istediği yerli ve milli üretim üzerinde ısrarla durduğu biliniyor.

Yerli ve Milli üretim yapma hedefleri doğrultusunda yürütme organı bünyesindeki tüm bakanlıklar, bakanlıklara bağlı olan kuruluşlar ve millet olarak üzerine düşen görevi herkes yapmaya çalışıyor. Bunun meyveleri bir bir alınmaya başlandı.

Doğal mineralli temizlik ürünü: “Eti Matik BORON”

Türkiye’nin yerli temizlik ürünü Etimatik BORON sektöre iddialı girdi. Rafine ürün olmasının yanı sıra ileri teknolojili ürün yaratma hedefiyle örtüşüyor. Yerli temizlik ürünü BORON, parfüm, petrol türevleri, fosfat ve hiç bir kimyasal içermiyor. Yerli ürün ‘BORON’u Eti Maden Genel Müdürlüğü geliştirdi. BORON, Türkiye’nin BOR ile üretilen 17. ürünü oldu. Doğal mineralli temizlik ürünü ‘BORON’un İstanbul’daki tanıtımına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez de katıldı.

İnsan ve çevre sağlığını tehdit etmeyen yerli ve milli temizlik ürünü ‘BORON’ üretildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez yaptığı açıklamada; “Milli enerji ve maden politikamız ile yerin altında ne varsa ekonomiye süratle ekonomiye kazandıracağız demiştik ve kazandırmaya devam ediyoruz. 2018 yılı itibariyle Dünya Bor Pazarının % 59’una hakim duruma geldik. Geçtiğimiz yıldaki BOR ihracatımızda da yine rekor kırdık. Geçen yıl 1 milyar dolar seviyesinin üzerinde bir ihracat gerçekleştirdik.” diye söyledi.

BOR sayesinde istihdam artacak

Bakan Dönmez borun Türkiye’nin farklı sektörlerde kendi markasını yaratmanın önemine değindi. Dönmez, “artık doğal kaynaklarımızı ve madenlerimizi yurt dışına ağırlıklı olarak ham madde değil, uç ürün yada ileri teknoloji ürünler olarak ihraç etmeye başlayacağız. Bu model hem yatırımcı dostu olacak hem de istihdamımızı artıracak.” diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.