Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret krizinin küresel ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini ifade etti.

Birleşmiş Milletlere göre kur savaşlarının, devalüasyon ve işsizliği tetikleyecek boyutta ekonomik durgunluk ilerleyen günlerde yaşanabilir. Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti ticarette karşılıklı konulan ek vergi ve meydan okuyan açıklamalar, şirket yöneticilerine yönelik tutuklamalar aradaki gerginliği artırmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler uyardı

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticari gerginliği durduran 90 günlük ateşkesin sona ermesine sayılı günler kala Birleşmiş Milletler’den uyarı geldi. Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü iki ülke arasında anlaşma sağlanmazsa vergi artışlarının küresel ekonomiye ciddi biçimde etkileri olacağının görüşünü bildirdi. Kur savaşları, devalüasyon ve işsizliğin artmasına neden olacak ekonomideki durgunluk dünya genelindeki görülebilecek etkiler olarak ifade ediliyor.

ABD ve ÇİN ticaret krizi yoksul ülkeleri çok etkileyecek

Yoksul ülkeler için kötü haber

Birleşmiş Milletler küçük ve yoksullukla mücadele eden ülkeler için ise karamsar bir durum ortaya koydu. Yoksullukla mücadele eden ülkeler ABD ve Çin arasındaki ticaret krizinin yarattığı sıkıntıları gidermek için ciddi şekilde mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

Karşılıklı restleşme gelebilir

Krizin uluslar arası ticaret sistemini de ciddi şekilde etkileyeceğini öngörülüyor. Bu süreçte önümüzdeki birkaç hafta çok kritik geçeceği bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti Mart ayının ilk günlerine kadar ticari anlaşma hususunda önemli bir aşama sağlanmazsa Beyaz Saray yönetimi tarafından Çin mallarına uyguladığı vergide artırıma gidecek. ABD’nin vergi artırımı yapması halinde misilleme olarak Pekin yönetimi de vergi artırımına gidecek.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.