Toplumumuzun çoğu kesiminde tartışma konusu olan Bireysel Emeklilik Sistemi 2003 yılında faaliyete geçirilmiştir.
2013 yılına gelindiğinde devletimiz duruma el koyarak %25 oranında katkı payı desteği ile sistemi cazip hale getirmeye çalışmıştır. Bu katkı payı çeşitli şartlara göre ayarlanmaktadır. Peki Bireysel Emeklilik Sistemi’ne herkes kayıt olabilir mi? Evet herkes kayıt yaptırabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) toplumun ekonomik yapısı göze alındığında yapılması gereken bir sistemdir. Nüfus oranına bakıldığında emekli oranının az olduğu, çalışan genç nüfusun daha fazla olduğu aşikardır. Bu da şimdiki emekli nüfusun devlet tarafından hak ettiği maaş miktarının zorda olsa emeklilere yettiğini gösteriyor. Ama ilerleyen yıllarda emekli olacak genç nüfusun devlet tarafından hak ettiği maaşın o dönemdeki satın alma gücünü yani geçinmeyi daha da zorlaştıracağı durumu ortaya çıkıyor. Bu sebepten dolayı imkanı olan her bireyin BES yaptırması emeklilik döneminde artı bir kazanç sağlıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt olduktan sonra kesilen payın sürekli aynı kalması kişiye mali açıdan bir kazanç sağlamaz. Her yıl belirli bir oranda artış yaptırarak emekli olduğunuzda elinize kayda değer bir tutarın geçmesi mümkün olur.

Devletimiz 2013 yılından bu yana Bireysel Emeklilik Sistemi’ne kayıt yaptıran herkese yatırdığı meblağ üzerinden %25 oranında katkı payı veriyor. Eğer siz sisteme 100 TL ödeme yaparsanız 25 TL de devlet katkıda bulunuyor. Sistemden çıkmak istediğinizde eğer 3 yılı tamamlamamış iseniz devlet katkısını hak edemiyorsunuz. Ama sistemden çıkmaz ödemelerinizi artırarak ve düzenli yaparsanız emekliliği hak ettiğinizde elinize hatırı sayılacak kadar para geçiyor. İster paranızı toplu şekilde alabiliyorsunuz isterseniz emekli maaşı şeklinde o günün şartlarına göre aylık düzenli olarak alabiliyorsunuz.

KAYNAK: kobilgi haber merkezi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.