Ülkemiz ekonomisi 2018 Ağustos ayından başlayarak dövizdeki dalgalanmayla birlikte ağır yaralar aldı. Son 6 ayda dövizi bahane eden marketler reyonlarındaki malzemelere yüzde 80’lere kadar artış yaptılar.

Ekonomideki sıkıntılı dönemden istifade eden marketler fiyatları yükselterek vatandaşı zor durumda bıraktı. İçinde bulunduğumuz günlerde dövizin düşmesine rağmen marketler reyonlardaki fiyatları düşürmeyerek vatandaşın tepkisini almaya devam ediyor. Bu durum marketlerin karına kar katarken vatandaşın alım gücü azalmaya devam ediyor. Ağustos 2018 de yaşanan ekonomik sıkıntı giderilse de marketler krizi bahane ederek yaptıkları zamları ısrarla geri çekmemeye devam ettiler.

Marketler ‘Tefecilik’ yapıyor

Marketlerin ısrarla zamlı satma ısrarı Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatinden kaçmadı. Başkan Erdoğan, partisinin Gaziantep’teki belediye başkanı aday tanıtım toplantısında konuştu. “Bunun adı ticaret değildir, bunun adı para kazanma değildir. Bunun adı olsa olsa riyakarlıktır, fırsatçılıktır, tefeciliktir hatta ülkeye ve millete ihanettir.” diye beyan etti. Bu konuşmasıyla Başkan Erdoğan ellerindeki ürünleri yüksek fiyattan satan marketlere karşı gerekli hamleleri yapacaklarının mesajını verdi.

Kurdaki yükselmesiyle tüm ürünlere zam yapan marketler dolar ve eurodaki düşüşe rağmen zam yaptıkları ürünlerde indirime gitmiyor. Marketlerdeki sebze, meyve, temizlik ve gıda ürünleri arasından 25 üründe yapılan araştırmada fiyat artışı yüzde 80’leri gördü. Hatta temizlik ürünleri kur farkı olduğu dönemde zam oranı yüzde 100’leri gördü. Kurdaki düşüş ile birlikte marketler az sayıdaki üründe indirime gitti.

25 ürünün fiyatları önceki yıllarda da zam gördü

Yapılan araştırma sonucunda 25 üründeki fiyat artışının geçen yıldan bu yana yüzde 70’e yakın zam gördüğü ortaya çıktı. Bu ürünlerin alışveriş bedeli Aralık 2017’de 310 lira iken, Eylül 2018’de 559 lira, Ocak 2019’da ise 529 lira oldu. Kurun yükseldiği Ağustos 2018’deki zamdan sonra doların düşmesiyle birlikte 25 üründeki indirim oranı yüzde 5’te kaldı. Dolar Aralık 2017’de 3.81 lira iken, ekonomiye yapılan saldırılarla 6.88 lirayı gördü. Şimdilerde kur 5.28 lira seviyesinde ve son 1 yılda TL’deki değer kaybı yüzde 40’larda olmasına rağmen 25 ürünün zam farkı ise yüzde 70’leri gördü.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.