Cumhurbaşkanı Erdoğan Van’da yapmış olduğu mitingde çiftçi ve hayvancılık yapanları ilgilendiren bir destek programının müjdesini verdi.

Van mitinginde halka konuşan Erdoğan, “inşa ettiğimiz barajlarla çiftçilerimize ve hayvan yetiştiricilerimize verdiğimiz desteklerle Van’ın topraklarında bereketi artıracağız.” dedi.

Küçükbaş hayvan yetiştiricileri desteklenecek

Mitingteki konuşmasında küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek için yeni bir destek programını hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, verdiğimiz desteklerle çiftçileri ve hayvan yetiştiricilerini kalkındıracaklarını belirtti.

Açıklamasının detayında verilecek destek programı ile ilgili olarak şunları aktardı; “Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini teşvik etmek için yeni bir destek programını hayata geçiriyoruz. Halen küçükbaş damızlıklar için hayvan başına 25 lira destek ödemesi yapılıyor. Buna ilave olarak, önümüzdeki yıldan itibaren dişi kuzu ve oğlaklardan damızlık olarak sürüye katılan her bir hayvan için 100 lira destekleme ödemesi yapmaya başlayacağız. Ülkemizde kişi başına en az bir küçükbaş hayvan yetiştirilmesini hedefliyoruz. Yeni teşvik programının ülkemize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Küçükbaş hayvan 32 milyondan 46 milyona çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yürütülen çalışmalar neticesinde 32 milyondan az olan küçükbaş hayvan miktarını 46 milyonun üzerine çıkarıldığını, yapılacak yeni destek projesiyle ise bu miktarı 84 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Böylece ülke nüfusu ile aynı olacağına dikkat çekti.

Kişi başına 1 tane hayvan düşecek

Çiftçi ve hayvan yetiştiricilerinin kalkınması adına yapılacak olan destek projesiyle ülkemiz nüfusunun sayısı kadar küçükbaş hayvan sayısının olması hedefleniyor. Böylece ülkemizde kişi başına düşen küçükbaş hayvan miktarı ise 1 tane olacak.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.