Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada ihracatçılara 2019 yılı için finansman desteğinin artırılacağı sözünü verildi.

İhracatta 2019 yılında hedef oldukça yüksek olması bekleniyor. Türk Eximbank bu yıl 48.4 milyar dolar finans desteği sağlayacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,”Türk Eximbank toplam finansman desteğini bir önceki yıla göre yüzde 10 artırarak 48.4 milyar dolar finansman desteği sağlamayı hedeflemektedir. Buda ihracatın finanse ettiği oranı da yüzde 26’dan yüzde 27’ye çıkarmış olacağız.

İthalatçılara destek artıyor. Açıklamayı İstanbul’da Eximbank’ın 2019 yılı hedeflerinin açıklandığı toplantıya katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptı. Pekcan açıklamasında bir müjde daha verdi. 2019 yılında sıklıkla talep edilen TL kredi desteğinin kapsamını genişletmeyi planlıyoruz. TL ile ihracat yapan tüm ihracatçılara da sunulmasına böylelikle yerel para ile ticaretin teşvik edilmesine de yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Bakan Pekcan, 2017 yılında yüzde 25 olan Türkiye’nin ihracatını destekleme oranının da 2018 yılında yüzde 26’ya yükseldiğini belirten Bakan Pekcan, “Bunun dışında Eximbank’ın ulaştığı ihracatçı sayısı ki bu da bizim hedeflerimizden birisiydi, 11 bin ihracatçıya ulaşmayı hedeflemiştik, 11 bin 72 rakamıyla 2018’i tamamladık.” diye konuştu.

Türk Eximbank, ülkemizin 8. büyük bankası

İhracat sektörünün finans ihtiyaçlarını karşılayan Türk Eximbank, kredi büyüklüğü itibariyle Türkiye’nin 8. büyük bankası konumunda bulunuyor. Türk Eximbank, son iki yıllık dönemde şubeleşerek daha fazla ihracatçımızla doğrudan iletişime geçmek, haberleşmek ve kaynak sağlamak yönüne gitmişti. 2018 yılında 12 şube ve 15 irtibat bürosu açmış bulunuyor. Türk Eximbank hedefi 2019’da da 8 şube ve 5 irtibat ofisi daha açarak 40 noktadaki ihracatçılarla bir araya gelmek oluşturuyor. Bakan Pekcan 2019 da ihracatın ithalatı karşılama oranının da yükseleceğini söyledi. Bu sayede dış finansman ihtiyacının asgari düzeye indirilmesi hedefleniyor.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.