Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos’ta “Yükselen Piyasaların Görünümü” oturumunda konuştu.

Albayrak, ‘Türkiye bölgedeki tek istikrarlı bölge, Türkiye ekonomisi güçlü bir dengeye sahip ve ekonomik bağışıklık sistemini güçlendirdik’ dedi.

Bakan Albayrak, Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası yatırımcıların her zaman kazandığını ve kazanacağına vurgu yaptı. Ekonomideki toparlanmaya dikkat çekerek ‘yaza göre hızlı bir toparlanma söz konusu, Türkiye’nin durumu son derece pozitif devam ediyor’ diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos’ta Dünya Ekonomi forumu’na katıldı. “Yükselen Piyasaların Görünümü” başlıklı oturumunda konuştu. “Türkiye de son 16 yıldır kamu, özel sektör ve hane halkı açısından önemli bir yönetim stratejisi üstlendi. Sizi öldürmeyen şey güçlendirir. Türkiye’nin kamu borcunun oranı % 28, buda Türkiye’nin borç yönetiminin güçlü olduğunu gösteriyor.” dedi.

Mali disiplinden taviz yok

Toplantı öncesi Bakan Albayrak, Reuters haber ajansına açıklama yaptı. 2019 beklentilerinde ekonomik durgunluk beklenmediğini, büyüme hedeflerine ulaşılabileceğini söyledi. “Mali disiplinden taviz yok, şu anda resesyon öngörmüyoruz. Bu yılın ilk bölümü yeniden dengelenmenin devamı, 2. bölümü toparlanma olacak” dedi. Albayrak, bu yıl enflasyonun % 15 seviyesine indirileceğini söyledi. Hedefe ulaşmak için Merkez Bankası ile bağımsız ama yakın iş birliği içinde olduklarını ifade etti.

Hazine Bakanı Kasımda yeniden yürürlüğe giren ABD’nin İran yaptırımlarının Türkiye’ye etkisini de değerlendirdi. Gaz ithalatını kesmek için bir plan olmadığını anlattı ancak ithal enerji kaynaklarına bağımlılığımızı azaltmak için bir stratejilerinin olduğunu söyledi.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.