Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘İmalat Sanayisinde Dijitalleşme’ temasıyla KOSGEB tarafından başlatılacak KOBİ Girişim Destek Programı’yla akıllı teknolojileri üretenlere devlet desteği verileceğini duyurdu.

Bakan Varank, “KOSGEB’in çağrı yapacağı programla sanayide milli imkanlarla akıllı teknolojileri ve dijitalleşmeyi geliştiren KOBİ’lere devletimiz ilk defa 350 milyon liralık destek sağlayacak” dedi.

Varank, Hatay programı kapsamında Vali Rahmi Doğan ile kapalı görüşme yaptı. Akabinde Ak Parti il başkanlığında partililerle görüştü. Daha sonra Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi inşaatında inceleme yaptıktan sonra Antakya OSB’deki Pres Makine’ye ait tesisin açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, barış, kardeşlik ve hoşgörü şehri Hatay’da bulunmaktan memnun olduğunu söyleyen Varank, “Bu fabrikanın faaliyete geçmesinde ve istihdam sağlamasında bakanlığımızın sağladığı yatırım teşvikinin önemli bir katkısı var.” diye konuştu.

14 milyon dolarlık bu yatırımın, KDV istisnası, vergi indirimi, faiz desteğinden faydalandığını söyleyen Varank, imalat sürecinin de yüzde 100 yerli olmasının kendisini heyecanlandırdığını ifade etti.

“Sektörü desteklemeye devam edilecek”

Bakanlıkça sanayicinin yükünü hafifletmeyi görev bildiklerini aktaran Varank, şöyle devam etti:

“Ankara’da kapalı kapılar ardında çalışan bir bakanlık değiliz. İl il gezip, yerelin problemlerine yerinde çözüm arıyoruz. Sanayicinin ve girişimcinin yanında olmayı önemsiyoruz. Sanayi sektörü güçlü ve sürdürülebilir büyümenin lokomotifi olduğu için sektörü desteklemek adına somut adımlar atıyoruz. Cumhurbaşkanımız geçen ay reel sektöre müjdeler verdi. Bu yıl ve gelecek yıl ilk kez işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devletimiz verecek. Geçen sene asgari ücret desteğini ilk 9 ayda uygulamıştık bu yıl tam uygulayacağız”

Varank, geçen sene 9,5 milyon vatandaşın bu destekten faydalandığını, tüm iş verenlerin sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirim yapıldığını böylece 10 milyon kişiye ulaştıklarını ve toplamda 14,7 milyar lirayla işverenlere destek olduklarını söyledi. Ayrıca KOBİ ve ticarethanelerdeki doğal gazın fiyatında yüzde 10’luk indirim yaptıklarını hatırlattı.

Akıllı teknoloji geliştiren KOBİ’lere müjde

Bakan Varank, “KOSGEB bu hafta ‘KOBİ Girişim Destek Programı’ çağrısını yapacak. ‘İmalat Sanayisinde Dijitalleşme’ temasıyla başlatılacak programın bütçesi 350 milyon TL olarak belirlendi. Sanayinin milli imkanlarla dijitalleşmesi adına önemli fırsatlar barındıran bu programla akıllı teknolojileri geliştiren KOBİ’lere ilk kez devlet olarak destek sağlanacak. Böylece hem teknoloji geliştiricisi KOBİ’lere hem de teknoloji kullanıcısı imalatçı KOBİ’lerin büyümesine katkı sağlayacağız.” Bu programların 2019 bütçesinde karşılığı olduğunu aktardı.

KAYNAK : Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.