Dünyaca ünlü açık kaynak geliştiricileri, Microsoft Türkiye yöneticileri, iş ortakları ve uzmanlar bu yıl ikincisi gerçekleşen Microsoft Açık Kaynak Zirvesi ’nde #AçıkKonuşuyoruz hastagiyle bir araya geldi.

Microsoft’un Linux’la başlayan açık kaynak serüveni dünyanın en büyük açık kaynak geliştirici ekosistemi Github’un da eklenmesiyle güçlenmeye devam ederken Microsoft Türkiye, bu yıl ikinci Microsoft Açık Kaynak Zirvesi ’ni 11 Aralık’ta gerçekleştirdi. Zirvenin katılımcıları açık kaynak dünyasındaki yeni gelişmeleri ve başarılı açık kaynak projelerini paylaşıp yeni teknolojileri deneme imkânı buldu.

Etkinliğin açılış konuşması; Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı ve Açık Kaynak Yazılımlar Birimi Yöneticisi Kaan Demircan tarafından yapıldı. Microsoft Global Bulut Geliştirici Uzmanı Ari Bornstein ve Microsoft Açık Kaynak Bölge Birim Yöneticisi “Andres Prieto Gimenez’in de katıldığı etkinlikte; Microsoft’un açık kaynak uzmanı iş ortakları da sunum yaptı.
Microsoft’un açık kaynak yolculuğunun Linux’la 2009 yılında başlayıp Github’la güçlenerek sürdüğünü belirten Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, açık kaynağı sahiplendiklerini ve bu alanın gelişmesi için güçlü adımlar attıklarını ekleyerek Microsoft’un bulut platformu Azure üzerinde geliştiricilere ve kullanıcılara en güncel ve faydalı imkânları sunduklarını söyledi.

Açık kaynak çözümleri kullanarak sıra dışı bir performans sanatı sergileyen RAW Canlı Kodlama ekibine de ev sahipliği yapan Microsoft Açık Kaynak Zirvesi; öğleden sonra dört farklı salonda düzenlenen oturumlarla devam etti. Uygulama Geliştirme, Yapay Zeka, Data ve Startup’larla ilgili sunumlar; ve demoların yapıldığı oturumların yanında DevOps Workshop’u da akşama kadar kesintisiz olarak katılımcılarla buluştu.

Microsoft Açık Kaynak Zirvesi; oturumların sona ermesiyle birlikte sevilen komedyen Doğu Demirkol’un stand-up performansına ev sahipliği yaptı. Katılımcılara keyifli anlar yaşatan gösterinin ardından Türkiye’nin en başarılı radyo programcılarından Geveze’nin; DJ performansı eşliğinde gerçekleşen kapanış kokteylinde katılımcılar networking fırsatı yakaladı.

KAYNAK: www.btgunlugu.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.