Geçtiğimiz günlerde Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde kiraladıkları kümese Adana merkezli yumurta ve tavuk üreticisi bir firma 2 milyon civarında civciv getirdi. Bu firma iflas edince civcivlere yem getirilmediği için ölüme terk edildi.

Sosyal medyada geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir video ile gündeme gelen 2 milyon civcivin aç ve susuz kalmasına Tarım ve Orman Bakanlığı kayıtsız kalmadı. Bakanlık harekete geçerek aç ve susuz 2 milyon civcive yem desteği verileceği haberi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Bekir Pakdemirli, “konkordato ilan etmiş Adana menşeili bir firmanın fason üreticilerine yem desteği sağlayamadığı görüldü. Bakanlığımızca yapılan girişimlerden sonra taraflar arasındaki protokol sonrası artık civcivlere yem desteği sağlanacağını ve civcivlerimizin yaşayacağını öğrendik. Bu durum hem beni hem bakanlığımızı ve hem de tüm kamuoyunu rahatlatan bir gelişme olmuştur.” diye konuştu.

Tarımın önemi bizde büyük

Sakarya da iş insanları ile bir araya gelen Bakan Pakdemirli, tarımın önemine değindi. Pakdemirli, ” toprağın ve tarımın siyaseti olmaz. Tarım, savunma sanayiinden daha önemlidir diyorum. Neden savunma sanayiinden daha önemli çünkü her şeyiniz olabilir. Roketiniz, uçağınız ve her şeyiniz olabilir, her türlü teknolojiniz olabilir. Evinizde buzdolabınız boşsa, yiyecek bir şeyiniz yoksa, insanların karnı açsa yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Ülkemizde et sıkıntısı yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin önemli bir et ihtiyacının olmadığını, gerekli kalındığı takdirde et ithali yapılabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.