2018 yılı küresel piyasalardaki iniş çıkışlar ile ülkeler arası ekonomi savaşlarıyla ve ülkemiz ekonomisine yapılan saldırılarla geçti.

Türkiye ekonomisi dövizde yapılan kur hamleleri ve spekülatörlerin enflasyonun yükselmesi için yaptığı saldırılar yüzünden yaşadığı sıkıntılı süreci yeni yılla birlikte atlatmaya başladı. Ekonomi yönetiminin attığı hamleler ile halkımızın kararlı tavrı sayesinde geleceğe umutla bakar olduk.

İyiye gidiş destek ve teşvikleri çoğalttı

Bu kararlı duruşun sonunda hükümet kanadından işçi ve işverene destek jesti geldi. İlk olarak işçilerin asgari ücretlerine %26 oranında zam yapılarak ellerine geçen net maaş miktarı 2020 liraya çıkarıldı.

İş yerlerine verilen asgari ücret yardımı 9 aydan 12 aya kadar uzatıldı. İş yerlerine destek 500 kişinin altında sigortalı çalıştıranlar için 150 TL, 500 kişiden fazla sigortalı çalıştıranlar için 101 TL olarak uygulanacak. Sigorta pirim teşviki ise 500 kişinin altında sigortalı çalıştıran yerler için 5 puan olarak devam ederken, 500 üzeri sigortalı çalıştıran yerler için 3 puandan 5 puana çıkartılacak.

Bu yıl ilk defa yapılacak uygulamayla işe alınan işçilerin vergi ve sigorta giderlerini devlet ödeyecek. İşçi sayısı 10 kişiden fazla olan ve çok tehlikeli sınıfta olan iş yerlerinin işsizlik sigorta teşviki uzatıldı. Yani son üç yılda her hangi bir kaza gerçekleşmeyen iş yerlerine uygulanan işsizlik sigortası iş veren payı önümüzdeki takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıllık zaman dilimi için yüzde 1 şeklinde uygulanacak.

KAYNAK: Kobilgi Haber

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.