2018’in yavaş yavaş sonlarına yaklaştığımız şu günlerde, bu yıla ait veriler de ortaya çıkmaya başladı. İşte 2018’de en çok akıllı telefon satan markalar ve satış rakamları.

Akıllı telefon sektöründeki rekabet, günden güne daha da artıyor. Özellikle Çinli akıllı telefon üreticilerinin takındığı agresif fiyat politikası anlayışı pazardaki dengeleri de tamamen değiştirmiş durumda. Dünyanın en çok telefon satan 7 ismine baktığımızda, bunlardan 5’inin Çin kökenli firmalar olduğunu görüyoruz.

Nitekim bu durum 2018’de de değişmiş değil. Mevcut sıralamada bazı değişimler olsa da araya yeni bir isim dahil olmuyor. Genel olarak ilk 7’de bulunan isimler kendi aralarında yer değiştiriyorlar.Asıl değişimin ise pazar paylarında kaynaklandığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda bir ara pazarın yüzde 30’una hükmeden isimler, şu aralar bu etkinliğini yitirmiş durumda. Bu rekabetten en az etkilenen isim ise hiç şüphesiz Apple. Cupertino merkezli şirket kendi iOS ekosistemi sayesinde rekabetin dışında kalmayı başarıyor. En azından Apple’ın mevcut rekabetten, diğer markalardan çok daha az etkilendiği söylenebilir.
Peki geçtiğimiz çeyrekte en çok akıllı telefon satan markalar hangileriydi? Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri geçtiğimiz çeyrekte en çok akıllı telefon satan markalar listemizle başbaşa bırakalım.

5) Oppo

Çin’in son dönemdeki en önemli akıllı telefon üreticilerinden biri olan Oppo, son çeyrekte 30.5 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 29.5 milyon akıllı telefon satan Çinli üretici bu anlamda ufak bir ilerleme kaydetti diyebiliriz. Oppo’nın global pazardaki payı ise yüzde 7,9. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde şirketin pazar payı yüzde 7,7 seviyelerindeydi.

4) Xiaomi

2018’de en çok akıllı telefon satan markalar arasında, en büyük sıçrama Xiaomi’den geldi. Son çeyrekte 33.2 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren firma, pazar payını da yüzde 8.5’e yükseltti.

Çinli üretici geçtiğimiz yıl aynı dönemde 26.8 milyon telefon satmış ve yüzde 7’lik pazar payının sahibi olmuştu.

3) Apple

En çok akıllı telefon satan markalar sıralamasının değişmez isimlerinden biri olan Apple kan kaybetmeye devam ediyor. Cupertino merkezli şirket, bir zamanlar zirveye oynarken şu aralar 3. sıraya kadar gerilemiş durumda.

Son çeyrekt 45.74 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Apple, yüzde 11.8’lik pazar payının sahibi oldu. Apple’ın geçtiğimiz sene aynı dönemdeki pazar payı da yüzde 11.8’di.

2) Huawei

Dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi olma sloganıyla yola çıkan Huawei, güçlenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde yüzde 9.5’lik pazar payı ile Apple’ın arkasında kalan Çinli üretici, bu sene büyük bir atak yaptı.

Akıllı telefon satışlarını 52.2 milyona kadar çıkartan Huawei pazar payını da yüzde 13.4’e yükseltti. Görünen o ki Huawei’nin zirve yürüyüşü devam ediyor.

1) Samsung

Geldik zirveye. Evet, en çok akıllı telefon satan markalar sıralamasında 1 numarada yine Samsung yer alıyor. Güney Koreli şirket geçtiğimiz çeyrekte 73.3 milyon akıllı telefon sattı. Fakat bu rakamlara rağmen Samsung’daki erime devam etti.

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde Samsung, 85.6 milyon telefon satmış ve yüzde 22.3 pazar payına ulaşmıştı. Bu yıl şirketin pazar payı yüzde 19’un da altına düşerek yüzde 18.9 oldu.

KAYNAK: CNN TURK

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.